14 Mayıs seçimleri için altı adımda oy kullanma rehberi

0

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 28. dönem milletvekili seçimlerinde oy verme süreci nasıl işleyecek?

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 28. dönem milletvekili seçimlerinde seçmenler 6 turda oy kullanacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Cumhurbaşkanlığı binasında oy kullanma işlemi için temsili sandık kurulacak.

Bu nedenle seçmenler 14 Mayıs’ta sadece kayıtlı oldukları sandıklarda, adrese gönderilen bilgi kağıdında belirtilen yerde ve sandıkta oy kullanacak.

1- Sandıklara gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin, oy kullanma saatlerine dikkat edin

Vatandaş ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını bilecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdını almayanlar, oy kullanacakları yeri ve sandık numarasını YSK internet sitesi, e-Devlet portalı veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından öğrenebilecekler. Seçmenin bilgi formunu getirmesi zorunlu olmayacaktır.

Oy kullanma saati ülke genelinde 08.00-17.00 saatleri arasında uygulanacaktır. Oy kullanma süresinin geçmesine rağmen sandık başında oy kullanmak için bekleyen seçmenler varsa sandık kurulu başkanı, seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oy kullanmalarına izin verir. Saat 17.00’den sonra gelen seçmenler oy kullanamayacak.

2- Üzerinde TC kimlik numarası bulunan kimlik belgenizi unutmayınız.

Sandık başına seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan kimlik kartı, resmi daireler tarafından verilmiş soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlilik cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile meclis üyelerine verilmiş mesleki kimlik kartı. yüksek yargı organı, avukatlar, noterler ve askerler, cumhurbaşkanına kimlik kartı gibi “tereddütsüz kimliğini ortaya koyan” resmi belgelerden birini verecek ve ‘seçmen’ numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini ibraz etmeyen seçmenler oy kullanamayacaktır.

3- Cep telefonunuzla kabine girmeyiniz.

Oy kullanma alanına video kayıt cihazları veya cep telefonu, fotoğraf makinesi veya video kamera gibi iletişim cihazları ile girilmesi yasaklanacaktır. Bu cihazlar, oylama sonunda iade edilmek üzere seçim komisyonuna bırakılmalıdır.

4- Oy pusulalarının üzerine mühür dışında herhangi bir işaret koymayınız.

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettikleri cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümün üzerinden geçmeden “TERCİH” veya “EVET” mührüne basarak oy kullanacak. Oyların geçerli sayılabilmesi için oy pusulalarının herhangi bir yerine “TERCİH” veya “EVET” mührü dışında herhangi bir işaret veya işaret konulmamalıdır. Pusulalar dışında hiçbir şey zarfa girmemelidir. Kötü oy kullandığını düşünen ve yeniden oy kullanmak isteyen seçmenler yeniden oy kullanamayacak.

5 – Pusulaları bir zarfa koyun

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekilliği genel seçimi için seçmenlere iki ayrı oy pusulası verilecek. Tüm oy pusulaları tek bir zarfa konulacaktır.

6- Oy verdikten sonra imzalamayı unutmayın.

Seçmen, zarfı sandığa koyduktan sonra seçmen kütüğünde adının bulunduğu yere imza atacak.

Seçim komisyonunun görevleri

Ancak seçim sabahı seçim komisyonu başkanı, son seçimde en çok oyu alan 5 siyasi partinin yetkilileri ve temsilcilerinden oluşan seçim komisyonu saat 07.00’de sandık başında toplanacak. .

Sandık kurulu önce görev yeminini okuyacak ve sandık cumhurbaşkanı tarafından mühürlenecek. Daha sonra seçim zarfları sayılacak, oy pusulalarının bulunduğu zarflar açılacak ve zarfların ve oy pusulalarının arkası mühürlenecektir.

07:00-08:00 saatleri arasında hazırlıklar tamamlanacak, oy verme işlemi 08:00’de başlayacak ve 17:00’a kadar devam edecek. Saat 17.00’den sonra sırada bekleyenler varsa, bu kişiler seçim komisyonu başkanı tarafından sayılarak oy kullanabilecek.

Seçmenin kimliğini alan anketör, sandık seçmen listesinde adını bulacak ve kontrol ettikten sonra Cumhurbaşkanlığı Seçimi müşterek oyu ile 28. oy pusulası, zarf ve mühür.

Seçim Komisyonu Başkanı, seçmeni zarfın içine başka bir malzeme koymamaları, oy pusulalarının ve zarfın üzerine işaret koymamaları ve oyların değerlendirilmemesi için ikinci bir oy pusulasının teslim edilmeyeceğini belirtmeleri konusunda uyaracak. geçersiz.

Görme engelli seçmenler, YSK’nın oy pusulalarına uygun olarak hazırladığı form ile ilk kez bu seçimde oy kullanabilecek. Dilerlerse sandık başkanı, bir akrabası veya akrabası yoksa başka bir seçmenin yardımıyla oy pusulasını modelin üzerine koyarak oylarını kullanabilecekler.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için oylar ilk kez sayılacak

Engelliler, felçliler, elleri olmayanlar ya da bariz fiziksel engelleri olanlar, o seçim çevresinin seçmeni olan ve o anda sandık başında bulunan bir aile ferdinin yardımıyla, yoksa sandık başında bulunan bir kişinin yardımıyla oy kullanabilecek. akraba, başka herhangi bir seçmen. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez.

Seçim komisyonu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardımcı olmak için oy kullanma kabinine giremeyecek ve oy kullanamayacak.

Sandıkların kapanmasının ardından oy sayımına başlanacak. Siyasi parti temsilcisi seçim kurulu üyeleri ile birlikte önce cumhurbaşkanlığı, ardından milletvekilliği seçimleri için oylar sayılacak.

Sonuçların tutanağa geçirilmesinden sonra sandık kurulu başkanı tarafından siyasi partinin iki üyesi kura ile çekilecek ve oylar ilçe seçim kuruluna gönderilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom