AB yollarında elektrikli araçlar için her 60 km’de bir hızlı şarj istasyonu kurulacak

0

Avrupa genelinde alternatif yakıtlar için daha fazla şarj ve yakıt ikmal istasyonu kurulacak.

Avrupa Konseyi, elektrikli araçların Avrupa’da dolaşımını kolaylaştırmayı amaçlayan yönetmeliği kabul etti. Sonuç olarak, AB yollarına her 60 km’de bir hızlı şarj istasyonları kurulacak.

Bugünkü Alternatif Yakıt Altyapısı Yönetmeliğinin (AFIR) kabul edilmesinin ardından, önümüzdeki yıllarda Avrupa çapında daha fazla alternatif yakıt şarj ve yakıt ikmal istasyonu kurulacaktır.

AB karayollarında yolcuların “menzil kaygısını” azaltacak yönetmeliğe göre, 2025 yılından itibaren ana ulaşım koridorları boyunca her 60 km’de bir otomobil ve kamyonetler için en az 150 kW’lık hızlı şarj istasyonları kurulacak.

AB Konseyi internet sitesinde yayınlanan basın açıklamasına göre, kabul edilen yönetmeliğin maddeleri şöyle:

  • Ağır hizmet araçları için minimum 350 kW kapasiteli şarj istasyonları, ‘Trans-Avrupa Taşıma Ağı (TEN-T)’ adı verilen çekirdek AB ağı boyunca her 60 km’de bir ve 2025’ten itibaren daha geniş kapsamlı TEN-T ağı üzerinde her 100 km’de bir kurulacak ve 2030 yılına kadar tüm ağ kapsanacak.
  • 2030’dan itibaren, tüm kentsel düğümlerde ve TEN-T çekirdek ağı boyunca her 200 km’de bir otomobiller ve kamyonlar için hidrojen yakıt ikmal istasyonları kurulacak.
  • 2030 yılına kadar, asgari sayıda büyük yolcu gemisi veya konteyner gemisine ev sahipliği yapan limanlara, bu gemilere kıyıdan elektrik sağlanacak.
  • Elektrik, 2025 yılına kadar tüm kapılara ve 2030 yılına kadar tüm açık deniz stantlarına park etmiş uçaklara havalimanları tarafından sağlanacaktır.
  • Elektrikli veya hidrojenle çalışan araç kullanıcıları, şarj veya yakıt ikmal noktalarında tam fiyat şeffaflığı ile ödeme kartları veya temassız cihazlar kullanarak ve abonelik gerektirmeden kolayca ödeme yapabilmelidir.
  • Şarj veya yakıt ikmal noktalarının işletmecileri, tüketicilere çeşitli istasyonlardaki mevcudiyet, bekleme süreleri ve fiyatlar hakkında elektronik olarak kapsamlı bilgi sağlamalıdır.

Sonraki adım

Avrupa Konseyi’nin 25 Temmuz Salı günü aldığı kararın ardından yeni yönetmelik yaz aylarının ardından Resmi Gazete’de yayımlanacak ve yirminci gününde yürürlüğe girecek.

Yeni kurallar, kanunun yürürlüğe girmesinden altı ay sonra uygulanacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom