ABD Merkez Bankası, faiz oranını 25 baz puan artırdı

0

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler doğrultusunda politika faizini 25 baz puan artırarak son 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5-5,25 aralığına getirdi.

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler doğrultusunda politika faizini 25 baz puan artırarak son 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5-5,25 aralığına getirdi.

Fed’den yapılan açıklamada faiz artırım kararının oybirliğiyle alındığı belirtildi.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2’lik enflasyonu yakalamayı hedeflediği belirtilirken, bu hedefleri desteklemek için federal fonlama oranının yüzde 5-5,25 aralığına yükseltilmesi konusunda mutabakata varıldığı bildirildi.

Açıklamada, ekonomik aktivitenin ilk çeyrekte “ılımlı büyüme” kaydettiği belirtilirken, son aylarda istihdam artışlarının güçlü olduğu, işsizlik oranının düşük, enflasyonun ise yüksek kaldığı belirtildi.

ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dirençli olduğu öne sürülen açıklamada, hane halkı ve işletmeler için “sıkılaştırılan” kredi koşullarının ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturabileceği kaydedildi.

Açıklamada, bu etkilerin boyutunun belirsizliğini koruduğu belirtilirken, FOMC’nin enflasyon riskleri konusunda son derece temkinli olmaya devam ettiği kaydedildi.

Gelen bilgilerin yakından takip edileceği ve para politikası üzerindeki etkilerinin değerlendirileceği vurgulanan açıklamada, enflasyonu zaman içinde %2’ye döndürmek için daha fazla politika sıkılaştırmasının ne ölçüde uygun olabileceği belirlenirken, sıkılaştırıcı bir birikimli para politikasının dikkate alınması gerektiği belirtildi. para politikasının ekonomik aktivite ve enflasyon ile ekonomik ve finansal gelişmeler üzerindeki etkilerinin gecikmeli olarak alınmasıdır.

Tebliğde, Kurul’un enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirme konusunda kararlı olduğu vurgulandı.

Açıklamada “yeterince kısıtlayıcı bir duruş elde etmek için daha fazla politika sıkılaştırmasının uygun olması beklenmektedir” ifadesinin yer almaması dikkat çekti.

Faiz oranı 2007’den beri en yüksek seviyede

ABD’de yüksek enflasyonla karşı karşıya kalan ve geçen yıl varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artırmaya başlayan Fed, Mart 2022’de yaptığı toplantıda 25 baz puanlık artışla 2018’den bu yana ilk kez faiz artırma kararı aldı.

Geçen yıl Mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından bu yana en hızlı faiz artışını gerçekleştirdikten sonra, Haziran toplantısında 75 baz puan ile 1994 yılından bu yana en keskin faiz artışını gerçekleştirmiş ve Temmuz, Eylül ve Eylül toplantılarında politika faizini aynı oranda artırmıştır. Kasım toplantıları.

Geçen yıl üst üste 4 toplantıda faiz oranlarını 75 puan artıran Fed, geçen yılki son toplantısında 50 baz puan artırmış ve faiz artırımlarını yavaşlatmaya başlamıştır.

Banka, 2023 yılının ilk toplantısında 25 puanlık artışla faiz artırımlarını yavaşlatmaya devam etti. Fed Mart toplantısında faiz oranını yeniden 25 puan artırarak %4,75-5 aralığına çekti.

Fed son zammı ile resmi faiz oranını 2007’den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye çıkardı.

Geçen yıl Mart ayından bu yana onuncu faiz artırımını gerçekleştiren Banka, faiz oranını toplamda 500 puan artırdı.

ABD enflasyonu, geçen yılın Haziran ayında yıllık bazda %9 ile 1981’den beri en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra en son Mart ayında %5 olarak kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom