ABD Yüksek Mahkemesi, Halkbank’ın yargı muafiyetinin olmadığına hükmetti

0

Halkbank’ın kararını ABD Yüksek Mahkemesi verdi. Mahkeme, Halkbank’ın yargı dokunulmazlığına sahip olmadığına karar verdi.

ABD Yüksek Mahkemesi, Halkbank’ın ABD’de yargı dokunulmazlığına sahip olmadığına karar vererek, bankanın davanın reddi yönündeki savlarını reddetti.

Ancak Yargıtay’dan Halkbank’ın daha önce yaptığı davanın reddi başvurusunun yeniden değerlendirilmesini (ayrıca incelenmesini) istemiştir.

ABD’de Halkbank’a, İran’ın ABD’nin ekonomik yaptırımlarından kurtulmasına yardım ettiği iddiasıyla dava açıldı.

Banka, “ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal etmekle” suçlanıyor.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olan Yargıtay, Halkbank’ın davanın reddine yönelik başvurusunu “Yabancı Devlet Dokunulmazlıkları Yasası” kapsamında değerlendirdi.

Karara göre Yargıtay, Halkbank’ın 1976 tarihli Yabancı Devlet Bağışıklığı Yasası (FSIA) kapsamında kovuşturmadan muaf olduğu yönündeki itirazını reddetti.

Yüksek Mahkeme, Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasasının ceza hukuku davalarına uygulanmadığına karar verdi, ancak New York temyiz mahkemesinden “örf ve adet hukuku uyarınca Halk Bankası itirazını yeniden gözden geçirmesini” istedi.

Reuters, haberi “ABD Yüksek Mahkemesi Halkbank’a suçlamalardan kurtulması için bir şans daha tanıyor” manşetiyle verdi.

Karar, 2’ye karşı 7 yargıç oyu ile verildi.

Mahkeme kararı sonucunda Halkbank hisseleri yaklaşık %10 değer kazandı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın bankacılık endeksi %4’ün üzerinde yükseldi.

Halkbank, “Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Kanunu” kapsamında aleyhine açılan davanın reddini talep etti.

Yargıtay, söz konusu soruyu değerlendirmek üzere Ocak ayında tarafları dinledi.

Türk hükümetine ait Halkbank, ABD yaptırımlarından kaçmak için İran, Türkiye ve BAE’deki para hizmeti sağlayıcıları ve paravan şirketleri kullandığı iddiasıyla 2019 yılında New York’ta suçlandı.

Banka, dolandırıcılık, kara para aklama ve komplo da dahil olmak üzere kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Halkbank davası, Donald Trump döneminden bu yana ABD-Türkiye ilişkilerine gölge düşürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin bankaya yönelik suçlamalarını “yasadışı ve çirkin” bir adım olarak nitelendirdi.

Joe Biden’ın yönetimi, FSIA’nın cezai kovuşturmalar için geçerli olmadığı ve Halkbank’ın eylemlerinin, uygulanabilir olsa bile, iş suiistimali Yasası kapsamında yabancı muafiyet muafiyeti kapsamına girdiği görüşünü dile getirdi.

ABD’li savcılar, Halkbank’ı İran’ın çıkarları için petrol gelirlerini önce altına sonra da nakde çevirmek ve petrol gelirlerinin transferini meşru kılmak için sahte gıda sevkiyatlarını belgelemekle suçladı.

Ayrıca Halkbank’ı, en az 1 milyar doları ABD mali sistemi aracılığıyla aklanan 20 milyar dolarlık yasaklı parayı İran’a gizlice taşımaya yardım etmekle suçladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom