AB’nin İsrail Temsilciliği, aşırı sağcı bakanın katılacağı resepsiyonu iptal etti

0

İsrail’deki Avrupa Birliği Temsilciliği, “AB değerlerine aykırı görüşleri olan bir isme platform vermek istemediğini” duyurdu.

Avrupa Birliği’nin (AB) İsrail’deki temsilciliği, aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in katılması beklenen AB Günü diplomatik resepsiyonunu iptal etti.

İsrail’deki AB temsilciliği, sosyal medyada yaptığı bir paylaşımla, Avrupa Birliği’nin kurumu olarak kabul edilen 9 Mayıs AB Günü diplomatik resepsiyonunu iptal ettiğini duyurdu.

Temsilcilik, “AB’nin temel değerlerine aykırı görüşleri olan bir isme platform vermekten kaçındıkları” gerekçesiyle resepsiyonun iptalini gerekçe gösterdi.

Resepsiyondaki konuşması tartışma yaratan aşırı sağcı Ben-Gvir, İsrail basınına yaptığı açıklamada, “Demokrasiyi ve çok kültürlülüğü savunduğunu iddia eden AB’nin diplomasiye sansür uygulaması üzücü. Arkadaşlar doğru. arkadaşlar eleştiriyi nasıl seslendireceklerini ve onu nasıl dinleyeceklerini bilirler.” ifadesini kullandı.

Diplomatik kabullerle ilgili bakanların programlarını belirleyen İsrail Hükümeti Genel Sekreterliği, ırkçı ve ayrımcı açıklama ve eylemleriyle tanınan Itamar Ben-Gvir’i 9 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Birliği Günü diplomatik resepsiyonuna katılmak üzere atadı.

İsrail basınında yer alan haberlere göre AB Temsilciliği, İsrail hükümetine yazdığı bir mektupta Ben-Gvir’in AB Günü’nde konuşma yapmak üzere atanmasına karşı çıktı.

Temsilcilik, “AB, Ben-Gvir ve partisinin siyasi görüşlerine katılmamaktadır. Ben-Gvir’in geçmişte yaptığı birçok açıklama, Birliğin temsil ettiği değerlere aykırıdır.” açıklamasını yaptı.

İsrail Hükümeti Genel Sekreterliği’nin, Ben-Gvir’in programa katılmak için başvurmaması halinde yeni bir isim seçileceğini ancak Ben-Gvir’in resepsiyona katılarak bir konuşma yapacağını söylediği paylaşıldı.

Aşırı sağcılar, Netanyahu hükümetinde kilit roller oynuyor

2022 yılının sonlarında Başbakan Netanyahu tarafından kurulan koalisyon hükümetinde, Filistinlilere ve Yahudi yerleşimcilerin destekçilerine yönelik ırkçı eylem ve konuşmalarıyla tanınan Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir gibi isimler kritik görevlere atandı.

İsrail siyasetinde “Yahudi üstünlüğü” politikasıyla tanınan aşırı sağcı Ben-Gvir, uzun süredir tartışmalı bir figür olarak öne çıkıyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimcilerin şiddet eylemlerini teşvik etmesiyle tanınan Ben-Gvir, fanatik Yahudi terörist saldırılarını içeren davaları savunduğu için Filistinliler tarafından “katilin avukatı”, “şeytanın avukatı” ve “suçlu” olarak anılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom