Afganistan’da mayın patlaması sonucu iki ayağını kaybeden Gurka askeri, Everest’e çıktı

0

Afganistan gazisine çıkışında kendisi de eski bir Gurka askeri olan Krish Thapa liderliğindeki bir grup Nepalli dağcı eşlik etti.

Afganistan’da mayın patlaması sonucu iki bacağı kesilen İngiliz ordusunda görev yapan Nepal asıllı ünlü Gurka askerlerinden Hari Budha Magar, dünyanın en yüksek zirvesi Everest’e tırmanmayı başardı.

İngiltere’nin güneyindeki Canterbury bölgesindeki Kent’te yaşayan Hari Budha Magar, 13 yıl önce Afganistan’da ayağını kaybettiği tarih olan 17 Nisan’da başladığı tırmanışı başarıyla tamamladı.

Aşırı soğuk koşullar nedeniyle Hari Budha Magar ve ekibi, zirvenin eteğindeki yakıt ikmal kampında 18 gün beklemek zorunda kaldı.

Magar, devam eden kötü hava koşulları nedeniyle protez bacaklarla zirvede ancak birkaç dakika kalabildiklerini bildirdi.

Afganistan gazisine çıkışında kendisi de eski bir Gurka askeri olan Krish Thapa liderliğindeki bir grup Nepalli dağcı eşlik etti.

Budha Magar, iki ayağı olmamasına rağmen Everest’e tırmanan ilk kişi olarak dağcılık tarihine damgasını vurdu.

Afganistan’da mayın patlaması sonucu iki bacağını da kaybedince kendisi için hayatın bittiğini hissettiğini, uzun süredir depresyon ve alkol bağımlılığıyla mücadele ettiğini kaydeden Budha Magar, hayat hikayesiyle ilgili kısaca şunları söyledi:

“19 yaşıma kadar Nepes’te büyüdüm, bu ücra köylerde fiziksel engellilere nasıl davranıldığını çok iyi biliyordum, birçoğu onları yeryüzünde bir yük olarak görüyor. Bu zihniyetle büyüdüğüm için aksini düşünmedim. İlk birkaç ay benim için çok zordu, acımı unutmak için içtim ve bazen intihar etmeyi bile düşündüm” dedi.

Henüz okuldayken Everest’e tırmanma hayali kurduğunu belirten Magar, bu hayali gerçekleştirmek için ilk olarak 2018 yılında planlar yapmaya başladığını söyledi.

Zirveye ulaştıktan sonra kendini daha iyi hissettiğini kaydeden Magar, artık ailesiyle mutlu bir hayat sürmek istediğini sözlerine ekledi.

8 bin 848 metre ile dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest’in bahar tırmanışı, bu yıl zirveye giden yolu hazırlayan üç Nepalli dağ rehberinin 2019’da derin bir buz çatlağına düşmesi nedeniyle geç başladı. April ve arama kurtarma ekipleri dağcılara ulaşamadı.

Yeni Zelandalı dağcı Edmund Hillary ve Nepalli dağ rehberi Tenzing Norgay, 1953’te Everest’in ilk zirvesine ulaştı.

Nepal hükümeti, ilk tırmanışın 70. yıldönümü münasebetiyle bu yıl sadece 470 dağcının zirveye tırmanmasına izin verdi.

Nepalli dağ rehberleri, dağcılara zorlu zirve yolculuklarında eşlik ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom