Astım gençlerde önemli bir sağlık sorunu

0
Öğretim Üyesi Adem Dirican, 2 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Astımın etkileri hakkında konuşan Öğretim Üyesi Dr. Dirican, “Astım dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalık özellikle çocuklar ve gençler arasında önemli bir sağlık sorunudur. Astım farkındalığı ve yönetimi her yıl daha önemli hale geliyor. Astım hava yollarının daralması, öksürük, nefes darlığı ve göğüste sıkışma gibi belirtilere neden olur. Bu belirtiler astım hastalarının günlük yaşamını olumsuz etkileyebilmekte ve bazı durumlarda yaşamı tehdit edebilmektedir.

Astım ataklarına dikkat

Astım yönetiminin semptomları kontrol altına almak, nöbetleri azaltmak ve hastalığın ilerlemesini önlemek için önemli olduğunu belirten Öğretim Üyesi Dr. Dirican, “Bu amaçla astım tedavisi kişiye özel olmalı ve doktor tarafından düzenli olarak izlenmelidir. Ek olarak, astım hastaları tetikleyicilerini tanıyarak semptomlardan kaçınabilirler. “Tetikleyiciler sigara dumanı, toz akarları, evcil hayvan kepeği ve belirli yiyecekleri içerir.”

Alerjik reaksiyonlardan kaçınılmalı, sigara içilmemeli

Astım hastalarının semptomları ve nöbetleri önlemek için birçok önlem alabileceğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Dr. Dirican, “Bu önlemler arasında spor yapmadan önce doktora danışmak, alerjik reaksiyonlardan kaçınmak, sigara içmekten kaçınmak, evde ve iş yerinde hava filtresi kullanmak yer alıyor. Astım farkındalığı ve yönetimi, astım hastalarının yaşam kalitesini artırabilir ve hastalığın etkilerini azaltabilir. Dünya Astım Günü, astım hastalarının, ailelerinin, sağlık çalışanlarının ve toplumun astım farkındalığı ve yönetimine katılımını teşvik etmek için bir fırsattır.”


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom