BioNTech aleyhine Almanya’da açılan dava, reddihakim talebi üzerine ertelendi

0

Almanya’da Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’e Covid-19 aşısının yan etkileri olduğu iddiasıyla dava açıldı.

Almanya’da Covid-19 aşısının yan etkileri olduğu iddiasıyla BioNTech aleyhine Hamburg eyalet mahkemesinde açılan dava ertelendi.

Sanık avukatının reddi istemesi üzerine erteleme kararı alındı.

Almanya’da Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’e Covid-19 aşısının yan etkileri olduğu iddiasıyla dava açıldı.

Bugün yapılması planlanan ilk duruşma, davacının avukatının davaya çok sayıda hakimin bakmasını talep etmesi üzerine ertelendi.

Alman basınında çıkan haberlerde, davanın önemi nedeniyle görevden alınma talebinin bir hakimden ziyade bir hakimler heyeti tarafından talep edildiği bildirildi.

Mahkemenin bu talebi birkaç gün içinde inceleyeceği kaydedildi. Yeni duruşma tarihi henüz açıklanmadı.

BioNTech, iddiaların haksız olduğunu savunuyor

Öte yandan Kovid-19 aşısının yan etkileri nedeniyle ilk kez tazminat davasıyla karşı karşıya kalan Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurduğu BioNTech, Pfizer ile ortak geliştirdiği aşı yan etki iddialarının haksız olduğunu savunuyor. .

64 milyondan fazlası Almanya’da olmak üzere dünya çapında yaklaşık 1,5 milyar kişinin aşılandığını kaydeden şirket, Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) BioNTech aşısının güvenli olduğuna dair raporuna atıfta bulunuyor.

Geçen hafta düzenlediği basın toplantısında EMA, BioNTech’inki de dahil olmak üzere onayladığı tüm Covid aşılarının yararlılığını yineledi ve aşıların yalnızca pandeminin ilk yılında dünya çapında yaklaşık 20 milyon hayatın kurtarılmasına yardımcı olduğunun tahmin edildiğini duyurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom