Birleşik Arap Emirlikleri, Gazze’deki can kayıplarına rağmen İsrail ile ilişkilerini sürdürecek

0

Avrupalı ​​üst düzey bir yetkili, Arap ülkelerinin artık Filistin meselesini çözmeden İsrail’le ilişki kurmanın mümkün olmadığını anladığını ifade etti.

REKLAM

BAE hükümet politikasına aşina dört kaynağa göre, Abu Dabi yönetimi, Gazze’deki savaşın artan faturasına ve uluslararası tepkiye rağmen İsrail ile diplomatik ilişkileri sürdürmeyi planlıyor.

Ayrıca BAE, kendi çıkarlarını korurken İsrail üzerinde “ılımlı” bir etkiye sahip olmak istiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, 2020 yılında ABD’nin arabuluculuğunda imzalanan Abraham Anlaşmaları çerçevesinde yıllar sonra İsrail ile diplomatik ilişkiler kuran Arap ülkesi oldu.

Bu, diğer Arap ülkelerinin Tel Aviv’le ilişkiler kurmasının yolunu açarak, bağımsız bir Filistin devleti kurulmadan önce ilişkilerin normalleştirilmesi tabusunu yıktı.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda sivil kayıplarının artması, sokaklarda ve Arap başkentlerinde öfke yarattı.

BAE yetkilileri İsrail’in eylemlerini kınayan ve şiddete son verilmesi çağrısında bulunan basın açıklamaları yayınladı.

Cumhurbaşkanı Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan geçen ay İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi.

Bir BAE yetkilisi, Abu Dabi’nin önceliğinin ateşkes sağlamak ve insani koridorları açmak olduğunu söyledi.

Petrol zengini Körfez ülkesinin bölgesel ilişkilerde önemli etkisi var. Aynı şekilde Amerikan kuvvetlerine de ev sahipliği yapıyor ve Washington’un bölgedeki “güvenlik ortağı” olarak öne çıkıyor.

İsimlerinin gizli kalmasını isteyen dört kaynak, Reuters’e yaptıkları açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Arap devletlerinin İsrail’le olan ilişkilerinin yanı sıra, İsrail’e geri dönme olasılığı konusunda aldıkları (sert) tutumu da “ılımlılaştırmaya” çalıştığını söyledi. savaş bittiğinde diyaloğa dayalı geniş bir diyalog.

Birleşik Arap Emirlikleri Cumhurbaşkanı, Perşembe günü Abu Dabi’de Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ile bir araya geldi.

İkili, sınırlı sayıda rehinenin serbest bırakılması ve düşmanlıkların durdurulması karşılığında Doha’nın aracılık ettiği acil insani ateşkes çağrılarını tartıştı.

Toplantının ardından Şeyh Muhammed, sosyal medya hesabından şunları paylaştı: “BAE ve Katar, gerilimi azaltma ve bölgede adil, kalıcı ve kapsamlı bir barış sağlama çabalarını ilerletme ihtiyacının altını çiziyor.”

Filistinli yetkililere göre Abu Dabi yönetimi, Tel Aviv ile son üç yıldır kurulan yakın ekonomik ve güvenlik işbirliğine rağmen çoğu çocuk 11.000’den fazla Filistinlinin ölümüne yol açan İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını engellemek için çok az şey yaptı. yıllar.

Dört yetkili de, çatışmanın merkezinde yer alan Birleşik Arap Emirlikleri’nin, en önemli güvenlik ortağı olan ve savaşı sona erdirmek için yeterli baskı uygulamadığına inandığı Washington’dan giderek daha fazla hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Nahyan’ın diplomatik danışmanı Enver Gargaş, bu hafta yaptığı açıklamada, ABD’nin çatışmayı bir an önce sona erdirmesi ve onlarca yıldır devam eden İsrail-Filistin sorununu çözecek, aynı zamanda mülteci, sınır ve mülteci sorunlarını da ele alacak bir süreci başlatması gerektiğini söyledi. Doğu Kudüs’ün.

Birleşik Arap Emirlikleri, savaşın bölgesel gerginliklere ve Orta Doğu’da yeni bir aşırılık dalgasına yol açma riski taşıdığı yönündeki endişesini dile getirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi ve Daimi Temsilcisi Büyükelçi Lana Nusseibeh, 18 Ekim’de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, ülkesinin İbrahim Peygamber aracılığıyla işbirliği ve barış içinde bir arada yaşama yoluyla “yeni bir Ortadoğu” gerçekleştireceğini söyledi. İsrail ve ABD ile anlaşmalar imzalanarak refah ve güvenliğin sağlanmasına çalışıldığı belirtildi.

REKLAM

Büyükelçi Nusseibeh şu ​​uyarıda bulundu: “İsrail’in güvenliği uğruna Gazze halkına verilen gelişigüzel zarar, bu umudu yok etme riski taşıyor.”

Reuters’a konuşan üst düzey bir Avrupalı ​​yetkili, Arap ülkelerinin artık Filistin meselesini ele almadan İsrail’le ilişki kurmanın mümkün olmadığını anladığını değerlendirdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

İlişkilerde kesinti yok

Kaynaklar, BAE’nin İsrail büyükelçisini ağırlamaya devam etmesi ve Abu Dabi’nin uzun vadeli stratejik önceliğini temsil etmesi nedeniyle diplomatik ilişkilerin sona ermesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Anlaşma, kısmen “İran tehdidi” hakkındaki ortak kaygılardan ve Abu Dabi’nin dış politikasının daha geniş ekonomik yöneliminden kaynaklanıyor.

BAE, İran’ı “bölgesel güvenlik tehdidi” olarak görse de son yıllarda gerilimi azaltmak için diplomatik önlemler alıyor.

REKLAM

İsrail ve BAE, normalleşmeden bu yana geçen üç yıl içinde savunma işbirliği de dahil olmak üzere yakın ekonomik ve güvenlik bağları geliştirdi.

İsrail, 2022’de Yemen’de İran destekli Husilerin Abu Dabi’ye düzenlediği füze ve drone saldırılarının ardından Birleşik Arap Emirlikleri’ne hava savunma sistemleri tedarik etmişti.

Aynı şekilde İsrail hükümetinin verilerine göre ikili ticaret 2020’den bu yana 6 milyar doları aştı.

İsrailli turistler, bölgesel iş merkezi Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki otellere, plajlara ve alışveriş merkezlerine akın etti.

Orta Doğu’da çalışan kıdemli bir diplomat olan kaynaklardan biri, “Onların (BAE’nin) kaybetmek istemedikleri avantajları var” dedi. dedi.

REKLAM

Ancak 7 Ekim saldırısından önce bile Abu Dabi, İsrail tarihindeki en aşırı sağ hükümetin Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin genişlemesini engelleyemediği ve İsrailli aşırılık yanlılarının Al-Al-Al-Al’in bulunduğu komplekse defalarca baskın düzenlediği yönündeki endişelerini dile getirmişti. Aksa. Caminin İslam’ın üçüncü kutsal mekanı olduğunu söyledi.

Kompleks uzun zamandır İsrail-Filistin çatışmasında bir parlama noktası olmuştur.

Kaynaklar, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki Filistinlilerin yerlerinden edilmesini ve Mısır ya da Ürdün’e göç etmeye zorlanmalarını Abu Dabi için “kırmızı çizgi” olarak değerlendirdi.

Singapur Ulusal Üniversitesi’nden kıdemli araştırma görevlisi James Dorsey, Gazze’deki savaşın, ekonomik işbirliğinin tek başına istikrarlı bir bölge oluşturabileceği fikrini ortadan kaldırdığını söyledi.

Reuters’a konuşan Dorsey, “Yeni Orta Doğu çok kırılgan bir zemin üzerine inşa ediliyor” dedi.

REKLAM

Bu arada dört kaynaktan hiçbiri, krizin kötüleşmesi halinde BAE’nin ilişkileri gevşetebileceği veya kesebileceği olasılığını dışlamadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom