CHP’li Yücel şehir efsanesine dönüşen İzmir Şehir Hastanesi’ni Meclis’e taşıdı

0

CHP İzmir Milletvekili ve Meclis Adalet Komisyonu Üyesi Deniz Yücel’in, yıllardır seçimlerden önce duyurulan, törenleri yapılan İzmir Şehir Hastanesi’nin sözde açılışını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sorması, olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı yarattı. açık ve sonunda bir şehir efsanesine dönüştü. .

CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel, İzmir Şehir Hastanesi olarak bilinen İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü’nün temelinin 2015 yılında atıldığını hatırlatarak, kamu-özel ortaklık raporuna göre 3 yılda tamamlanacak olan hastanenin, 2018’de açılacaktı. hastaneyi Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sunduğu soru önergesinde, sözleşmede belirtilen sürede açılamayan İzmir Şehir Hastanesi’nin açılamaması nedeniyle söz konusu şirkete ne tür bir cezai şart uygulandığını sordu.

Vatandaşın cebinden vergi, harç ve para cezalarının son kuruşuna kadar çekildiği, maaşlara haciz konulduğu bu dönemde, bakanlığa ödemek zorunda oldukları cezai şart miktarının bilinmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekiyor. Bu konunun devlete zarar veren ve zamanında işlerini teslim etmeyerek vatandaşı mağdur eden firmaların gecikmelerinden kaynaklandığını dile getiren Yücel, “İnşaatı üstlenen firmanın sözleşmelerin olmazsa olmaz hükümlerinden biridir. özel hukuk ve sözleşme hukuku gereği işi zamanında bitirmediği takdirde karşı tarafa cezai şart öder.İzmir Şehir Hastanesi yapım sözleşmesinde cezai şart varsa bu cezalar hangi para biriminde ve ne kadar olacaktır? Gecikme için firmaların bugüne kadar ödediği ceza tutarı ödendi mi? Herhangi bir cezai şart belirlenmemişse bu gecikmenin İzmir’e ve İzmirlilere verdiği zarar ve ziyanın hesabını kim verecek? soruları sordu.

AKP BİRÇOK KEZ SEÇİM YATIRIMI OLARAK AÇILACAĞINI AÇIKLADI!

AKP’nin seçim yatırımı olarak her defasında açacağı reklamlarla İzmirlilerin kafasını karıştırdığını ancak yapımının üzerinden 5 yıl geçtiğini belirten İzmir Milletvekili Yücel, şunları söyledi:

“Yaklaşık 614 milyon ABD doları yatırım bedeli olan projenin inşaat süresi 3 yıl, işletme süresi 25 yıl” olduğu belirtilen İzmir Şehir Hastanesi ihalesini Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim ve Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi kazandı. Mayıs 2019’da yayınlanan Kamu Özel İşbirliği raporunda yer almaktadır. A.Ş.- Gama Holding A.Ş. bir ortak girişim açıklandı. Firmaların internet sayfalarında yer alan bilgilere göre; 20 Mayıs 2015 tarihinde temeli atılan hastanenin inşaatı ile tüm teknik ve tıbbi cihaz temininin iş ortaklığı tarafından karşılanacağı ve hastanenin 2015 yılında hasta kabulüne başlamasının beklendiği belirtildi. 2022. Bu bilgilere göre 2018 yılında açılması gereken İzmir Şehir Hastanesi’nin AKP tarafından farklı tarihlerde özellikle seçimlerden önce açılacağını defalarca duyduk. Ancak inşaatının üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü henüz hizmete açılmadı” dedi.

“GÜÇ DÜNYANIN TERK ETTİĞİ MODELİ UYGULAMAYA ÖNERİLİYOR!”

Yücel, sağlık kampüsünde kaç sağlık çalışanının çalışacağı, kent merkezindeki diğer hastanelerin kapatılıp kapatılmayacağı, hastanedeki teknik ve tıbbi ekipmanın tamamlanıp tamamlanmayacağı, hastaneye ulaşımın nasıl sağlanacağı gibi soruların sorulacağını söyledi. trafik yoğunluğu ve otopark sorunu çözüleceği için cevapsız kalın Kampüs ihale sürecinin başlangıcından bu yana şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri ihlal edilmiş olup, sorun hakkında kamuoyunu aydınlatacak tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır. proje. Dünyanın dört bir yanında terkedilmiş şehir hastaneleri modelini uygulamakta ısrar eden iktidar, sağlık sisteminde bir kara delik açarak sağlık hakkına erişimi zorlaştırdı. Böyle devasa bir bina atıl kalırsa devlete büyük zarar verir. Sağlık Bakanlığı’na yanlışların bir an önce daha da yanlış sonuçlara yol açacağı konusunda önlem almasını tavsiye ediyoruz. Hastanenin son durumu ile ilgili bilgilerin İzmir halkına fayda sağlayacak şekilde şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda paylaşılmasını bekliyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom