Cumhurbaşkanı ikinci tur seçimi sonrası döviz ve borsa yükseldi

0

Seçimlerin ardından BİST 100 endeksindeki artış yüzde 4’ü geçti. Öte yandan dolar 20.09 seviyesini görerek rekor kırdı. Euro da 21.50 liraya yükseldi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu tamamlamasının ardından Borsa İstanbul haftaya yükselişle başladı. BIST 100 endeksindeki artış yüzde 4’ü aştı.

Öte yandan döviz kurları da yükseldi. Dolar 20.09 seviyesini görerek rekor kırdı. Euro da 21.50 liraya yükseldi.

Doksan Bir analisti Roger Mark, Erdoğan’ın karşı karşıya olduğu en büyük sorunun ekonomi olacağını söyledi ve heterodoks hükümet modelinin giderek savunulamaz hale geldiğini vurguladı.

Yatırım uzmanı Tunç Şatıroğlu, seçimden hemen sonra zam beklendiğini ancak bunun kısa süreceğine inandığını söyledi.

Ülkenin borçlanma maliyetlerine ilişkin öncü göstergelerden biri olan CDS primi, 14 Mayıs’taki ilk turun ardından yükseldi. İkinci turdan sonra CDS yüksek kaldı.

Barclays, Türkiye’nin önümüzdeki aylarda turizm sezonunun sağlayacağı döviz girişi ve Kasım ayına kadar önemli bir dış borcu olmaması nedeniyle finansman sıkıntısı yaşamayacağını paylaştı.

“Dolar Yılı 28’inde Tamamlayabilir”

Morgan Stanley, “Türkiye’nin yüksek dış finansman ihtiyacı, makro riskler oluşturmaya devam edecek ve mevcut makro politika çerçevesi olmadığı sürece, küresel şoklara (emtia fiyatları, Fed) ve bölgesel ortaklardan döviz girişlerinin mevcudiyetine karşı artan hassasiyetle yanıt verecektir” dedi. yatırımcı notunda ele alınacağını söyledi’ ifadeleri kullanıldı.

ABD’li yatırım bankası, dolar kurunun beklenenden hızlı 26 liraya yükselmesinin ardından yılı 28 liradan kapatabileceği yorumunu yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom