‘D vitamini güneşten değil, besinlerden alınmalı’

0
D vitamininin vücut için önemli bir işlevi olduğunu ve eksikliğinin çeşitli hastalıklara yol açtığını hatırlatan Karaduman, “Normalde D vitamininin bilimsel kanıtlarına dayanarak neden sonuç ilişkisi kurulan tek bir şey vardır, o da vitamindir. kırık riskinin önlenmesi Ancak çalışmalar ve gözlemsel çalışmalar D vitamini eksikliği olan kişilerde özellikle kolon kanseri, meme kanseri, prostat kanseri, bağışıklık sistemi baskılanması, üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın olduğunu ve korona benzeri bir pandemi yaşadığımızı göstermiştir. son iki yıldır.Coronavirus D vitamini eksikliği olan kişilerde daha sık görülüyordu. Bunun dışında diyabet, bunama gibi kalp hastalıklarına, Alzheimer, Alzheimer gibi hastalıklara neden olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu görebiliriz aslında bunlara baktığımızda. , D vitamininin tek bir kemik koruyucudan ziyade diğer organlara da etki ettiği görülmektedir ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.Yani belki 5 yıl veya 2-3 yıl sonra bu çalışmalar daha detaylı olacağı zaman buradaki herkese D vitamini vermeliyiz. . Çünkü “kansere karşı korur” gibi iddialı bir açıklama da yapabiliriz. Ancak “her zaman alırım” gibi bir düşünce de olmamalı. dozajları vardır. Toksik doz dediğimiz seviyeye geldiğinde ise tam tersi etki yaparak kırık riskini artırıyor ve sağlığı bozabiliyor.” Steroid bir hormondur ve vücudumuzda üretilir. Ancak ilk tanımlandığından beri vitamin olarak adlandırılmaktadır. vitamin olarak yapışık ama normalde vücudumuzun ürettiği bir hormon D vitamini neden diğer vitaminlerden farklı D vitamininin yüzde 10-20’si besinlerle emilirken, yüzde 80-90’ı güneş ışığından cildimizde sentezlenir. Ama bu sentez için güneş ışınlarının belirli bir açısı olması gerekir.Ülkemizde bu açı mayıs-kasım ayları arasında 10:00-15:00 saatleri arasında gerçekleşebilir.Fakat bir de handikapı vardır.Hiçbir doktor dışarı çıkmayı önermez. Bu aylarda güneş ve güneşle direkt temas halinde olmak cilt kanseri riskini artırdığı için önermiyoruz çünkü D vitamini alırken cilt kanseri riskini göze almanın bir anlamı yok. Gıda yoluyla D vitamini alımının arttırılmasını tavsiye eder. Güneşlense de pek tavsiye etmiyoruz” dedi.

‘GÜNDE YAKLAŞIK 800 ADET D VİTAMİNİ TAVSİYE EDİLMEKTEDİR’

Günlük D vitamini dozu hakkında bilgi veren Karaduman, “Dünya Sağlık Örgütü ve bu konuyla ilgilenen diğer tüm derneklerin bir önerisi var. Kemik sağlığını korumak için günde 600-800 ünite D vitamini almalıyız. Peki, güneşten D vitamini alamıyoruz.Yumurta 20 ünite D vitamini içerir.Yani günde 600 ünite almak için 30 yumurta yemem gerekiyor.Ya da 300 gram somonda D vitamini içeren yiyecekler.Somonda 300 ünite var. D vitamini O zaman günde 600 gram somon yemem lazım bu çok mümkün değil açıkçası bu durumda bunu tablet formlarla takviye etmemiz gerekiyor D vitaminini dışarıdan, tablet şeklinde veya içinde takviye etmemiz gerekiyor. D vitamini taraması yapılmadan her bireye en az 600-800 ünite D vitamini sağlayacak kadar damla formda D vitaminim düşük olsun ya da olmasın” Onu da alıp kullanmakta bir sakınca yok. Her şeyden önce vücuttaki birikintileri yenilemeli, sonra onları yerinde tutarak düşmelerini önleyerek tedavi etmeliyiz” dedi.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom