Dünyadaki tüm ülkeleri gezen ‘en genç kişi’, 22 yaşındaki Lexie ile tanışın

0

Lexie Alford henüz 22 yaşında ve geçen yıl 196 ülkeyi kapsayan dünya turunu tamamlayarak bu alanda Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı.

REKLAM

Bazılarınız Lexie Alford ismini sosyal medyada duymuş olabilir ama bilmeyenler için hatırlayalım.

10 Nisan 1998’de Kaliforniya’da doğan bu genç Amerikalı, henüz 22 yaşında ve geçen yıl 196 ülkeye dokunarak yaptığı dünya turunu tamamlayarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı.

Lexie şu anda “dünyayı dolaşan en genç kişi” unvanını taşıyor. Bazılarımız onu yaptığı TED konuşmasından, bazılarımız ise YouTube veya Instagram platformlarından tanıyor olabilir.

Lexie şimdi doğup büyüdüğü Los Angeles’a geri döndü. Burayı “Amerika’nın en çeşitli yeri” olarak tanımlıyor. Lexie “Dünyada yaşamak için buradan daha iyi bir yer bilmiyorum” derken haklı olabilir. Bu açıklama dünyadaki her ülkeyi görmüş biri için çok iddialı olmayabilir. Lexie bize dünyayı keşfini kısaca anlattı.

Lexie, konuğumuz olduğun için teşekkür ederiz. Pandemi döneminde eskisi gibi seyahat edebildiniz mi?

Pandemi dönemi çılgınca geçti. Brezilya’daki karnavaldaydım. Ve ertesi gün ülkede ilk koronavirüs vakası açıklandı. Sanırım mart ayının ilk günleriydi… Bu yüzden Amerika’ya geri döndüm ve uzun süre tam tecrit vardı.

Ancak karantina döneminde seyahat etme fırsatım da oldu. 2 hafta boyunca Türkiye’ye gittim ve bu ülkeyi karadan ziyaret ettim. Daha sonra iki hafta Kuzey Irak’ta kaldım.

Seyahatlerinize “dünyanın her ülkesini ziyaret eden en genç insan olma” motivasyonuyla mı başladınız?

Daha ziyade doğal bir süreçte meydana geldi. Annemin seyahat acentası olduğu için çok küçük yaşta seyahat etmeye başladım. Annem bu şirketi henüz 19 yaşındayken kurdu. Ergenlik çağındayken beni okuldan alır ve bazı gezilere götürürdü. Çok eğlenceli ve sevimliydi.

18 yaşıma geldiğimde zaten 70 ülkeyi ziyaret etmiştim. Liseyi erken bitirdim ve lisans diplomamı 18 yaşında aldım.

12 yaşımdayken en büyük hayallerimden biri hayatımın bir yılını okula gitmeden, çalışmadan geçirmekti. Bu yüzden çok tutumlu davrandım ve büyük miktarda para biriktirdim. Böylece hayalini kurduğum bir yıl boyunca seyahat edebildim. 18 yaşındaydım ve Google’da “dünyayı dolaşan en genç kişi” diye arama yaptım. James Asquith’in Guinness Rekorlar Kitabı’na rastladım. Bunu görünce “Bu rekoru kıramazsam hayatım boyunca pişman olacağım” diye düşündüm. En azından denemem gerektiğini düşündüm.

Herkes seyahat etmek ister ancak gerekli zamanı ve maddi imkanı bulamaz. Bir yıl boyunca seyahat etmek için para biriktirdiğini söylemiştin. Peki yolculuğun geri kalanını nasıl başardınız?

Projenin tamamını bizzat finanse ettim. Çok genç yaşta annemin seyahat acentasında çalışmaya başladım. Çok şanslıydım. Hiç para kazanmıyordum ama gezi ve seyahat hakkında çok şey öğreniyordum. Hele ki çok küçük bir bütçeyle…

1,5 yıldır biriktirdiğim parayı kullandım. Bu süre zarfında fotoğraf makinemi aldım, blogum için çekim yapmaya başladım ve sosyal medyayı öğrendim. Bu pazardaki insanlarla tanışmaya başladım ve bir ağ kurdum. Zamanla küçük bir ücret karşılığında seyahat yazıları yazdım ve daha sonra şu anki işimi kurdum.

Bunu akılda tutmakta fayda var. Yüksek bir dağa tırmanırken yokuşun kenarından zirveye bakmak heyecanınızı öldürür ve hayal kırıklığı yaşamanıza neden olur. Ancak yavaş yavaş hedeflerinize doğru ilerlerseniz zirveye çok daha kolay ulaşırsınız.

Gezdiğiniz ülkeler arasında en sevdiğiniz yer neresiydi? Bana nedenini açıklayabilir misin?

Bunun için “en iyi 5 yer” listem var. Ama “en çok hangi çocuğu seviyorsun?” sorusuna bu şekilde cevap verilir. Bu 5 yeri çok seviyorum ve hepsinin kendine has güzellikleri var. Endonezya’yı seviyorum çünkü kendimi kaptırma fırsatı sunuyor. Ben bir dalgıcım ve su altı dünyasını seviyorum.

Venezuela çok güzel bir doğaya sahipti ve insanları çok nazikti. Pakistan, insanları ve mekanlarıyla en misafirperver ülkeydi. Ayrıca ülkenin dağ manzaraları da inanılmazdı.

Mısır tarihi zenginliği ve antik eserlerin korunması açısından inanılmaz bir ülke. Gize Piramitlerinin içindeki tünellerde hala boya ve duman izlerini görebilirsiniz. İzlanda gerçekten eşsiz bir adadır, belki de dünyadaki en eşsiz yerdir.

Artık gitmek istemediğin bir yer var mı?

En sevdiğim ve en sevmediğim yerleri anlatmak beni biraz bunaltıyor çünkü bu subjektif bir şey. Ama dönmek istemeyeceğim bir yer yok diyebilirim. “Asla asla Deme.”

Seyahat tarzım ve deneyimlerim 3 yıl öncesine göre artık çok farklı. Daha önce gezdiğim ülkeleri sayarken artık gezdiğim gerçekten özel yerlerin tadını çıkarmaya odaklandım. Hangi fırsatın karşınıza, ne zaman, nerede çıkacağını asla bilemezsiniz.

Seyahat etmenin insanlarla tanışmak anlamına geldiğini çok iyi öğrendim. Onlar sizi gezdiren veya yolculuğu sonlandıran kişilerdir. Seyahat deneyiminizi unutulmaz kılan insanlardır.

REKLAM

Kadınların yalnız seyahat etmesi meselesi tam bir muamma… Özellikle güvenlik açısından. Ancak siz bu yolculuğa çok genç yaşta başladınız. Bu açıdan sizi endişelendiren bir şey var mı?

Tek başıma 50’den fazla ülkeye gittim. Yani yaklaşık 7-8 ay tek başıma seyahat ettim.

Bence kadın erkek herkes hayatının bir noktasında “yalnız seyahat” deneyimi yaşamalı. Bu size bağımsız bir alan sağlar ve bu çılgın dünyayı kendi başınıza dolaşmanıza olanak tanır. Ancak evinize, ailenizin ve arkadaşlarınızın yanına döndüğünüzde, dünyanın her yerindeki farklı ülke ve kültürlerden insanlarla geçirdiğiniz zaman için minnettar olursunuz.

Tek başına seyahate çıkmak çok da önemli değil. Birdenbire çok farklı bir ülkeye veya kültüre kapıyı açmak zorunda değilsiniz. Yakınınızdaki şehir veya kasabaya gidebilir ve düşüncelerinizle baş başa kalabilirsiniz.

Bu şekilde yavaş yavaş seyahat etmenin ne demek olduğunu anlayacak ve ardından dünyayı keşfetmeye başlayacaksınız. Ancak seyahat etme deneyimi, tanıştığınız insanlara karşı içinizde bir şükran ve takdir duygusu uyandırır. Yaşadığınız deneyimler, gezdiğiniz yerler…

Hayallerinin peşinden gitmek isteyen insanlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Yıllardır inandığım ve uyguladığım, başkalarına önerebileceğim bir şey var. Eğer bir hayaliniz varsa ve bunu başkalarına anlattığınızda size bunu gerçekleştirmenin imkansız olduğunu söylüyorlarsa, bu insanlara aldırış etmeyin. Hayalinizi gerçeğe dönüştürmek yalnızca sizin elinizde olan bir şeydir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom