Finlandiya’nın NATO’ya katılımı TBMM tarafından kabul edildi

0

Finlandiya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması’na (NATO) katılımına ilişkin protokolün onaylanmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Oylamaya katılan tüm üyeler evet oyu verdi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya tam üye olmalarını uzun süre engelleyen Ankara, Finlandiya’nın üyeliğini ancak İsveç ile yeterli ilerleme sağlanamadığı gerekçesiyle kabul etti. İsveç’in üyeliğinin 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin ardından düşmesi bekleniyor.

Finlandiya’dan Açıklama

Kararın ardından Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, NATO’ya katılım protokolünün kabulüne ilişkin yasa tasarısının kabul edilmesinin ardından Türkçe “teşekkür” mesajı paylaştı.

Paylaşımda, “Teşekkürler! Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünü onaylama kararı için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne minnettarız.” ifadeler kullanıldı

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto da Twitter hesabından davayla ilgili bilgi vererek, şunları söyledi:

“Bugün 10 aydan fazla süren bir işi geride bıraktık. 17 Mayıs 2022’de NATO üyeliği için başvurduk. Kanada ve Danimarka’dan ilk onaylar geldi. Macaristan’ın yarın onayını Washington’a sunması gerekiyor. Şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi kararını verdi.Tarih günleri yaşıyoruz.”

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö Finlandiya, NATO güvenliğine bağlı, güçlü ve yetenekli bir müttefik olacak” dedi. ifadesini kullandı.

Niinistö, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 30 NATO üyesinin Finlandiya’nın üyeliğini onayladığını söyledi.

Onaylayan tüm ülkelere güvenleri ve destekleri için teşekkür eden Niinistö, “Finlandiya NATO güvenliğine bağlı güçlü ve yetenekli bir müttefik olacak. Finlandiya artık NATO’ya katılmaya hazır. İsveç’in bir an önce bize katılmasını dört gözle bekliyoruz” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Finlandiya Başbakanı sanna marino Ayrıca Twitter hesabından tüm ülkelere destekleri için teşekkür etti: “Müttefikler olarak karşılıklı güvenliği sağlayacağız. Birbirimizi savunacağız. Finlandiya şimdi ve gelecekte İsveç’in yanındadır ve adaylığını desteklemektedir.” o ifadeleri kullandı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Finlandiya’nın NATO’ya üyelik onayının Parlamento’da tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Stoltenberg, “Bu, tüm NATO ailesini daha güçlü ve daha güvenli hale getirecek” dedi. dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom