Forbes yılın en zengin milyarderleri listesini yayımladı: Türkiye’den 26 kişi listede yer aldı

0

Forbes dergisi yılın en zenginlerini sıralayan Milyarderler 2023 listesini yayınladı. Listenin zirvesine Tesla CEO’su Elon Musk düşerken, dünyanın en zengin ismi ilk kez Fransa’ya gitti.

Louis Vuitton ve Sephora gibi markaları bünyesinde barındıran Fransız holding LVMH’nin yönetim kurulu başkanı Bernard Arnault, listeye bu yılın en zengin kişisi olarak katıldı.

74 yaşındaki Fransız işadamının toplam servet değeri, 2022’de 158 milyar dolardan bu yıl 211 milyar dolar olarak açıklandı. Arnault böylece Elon Musk’ı geride bırakarak birinci sıraya yükseldi.

Forbes’a göre geçen yılın en zengin adamı Elon Musk, “bu yıl fakirleşti.” Musk geçen yıl 219 milyar dolarlık servetinin bir kısmını kaybetti ve bu yıl 180 milyar dolarlık net servetiyle ikinci sırada yer aldı.

Onları 114 milyar dolarlık servetle Amazon CEO’su Jeff Bezos, 107 milyar dolarlık servetle yazılım şirketi Oracle’ın yönetim kurulu başkanı Larry Ellison ve 106 milyar dolarlık servetle ABD’li yatırımcı Warren Buffett izledi. .

Eski numaralardan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 104 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin altıncı kişisi olarak listeye girdi.

2022’de 2 bin 668 olan milyarder sayısı bu yıl 2 bin 640’a düştü. Dünyadaki milyarderlerin toplam servetinin değeri de düştü. Toplam servetleri geçen yıl 12 trilyon 700 milyar dolar iken bu yıl 500 milyar dolar azalarak 12 trilyon 200 milyar dolar olarak hesaplandı.

Listedeki milyarderlerin yarısının geçen yıla göre daha fakir olduğu kaydedildi.

Milyarderlerin büyük çoğunluğu da Amerika Birleşik Devletleri’ndendi. 2.260 kişilik listenin 735’i ABD’li milyarderlerden oluşuyor. Onu 562 milyarderle Çin ve 169 milyarderle Hindistan izledi.

Forbes listeyle ilgili olarak “Hisse senetlerinin düştüğü, tek boynuzlu at şirketlerinin zarar gördüğü ve faiz oranlarının yükseldiği, dünyanın en zengin insanları için kötü bir yıldı” dedi. değerlendirme yaptı.

türkiye’nin milyarderleri

Ancak listeye Türkiye’den giren zenginler için durum böyle değil. Listedeki 26 Türk milyarderden 15’i geçen yıldan bu yana servetini artırdı.

Listeye göre Türkiye’nin en zengin milyarderi SASA Polyester’in sahibi İbrahim Erdemoğlu. Serveti 5.3 milyar dolar olan Erdemoğlu, genel sıralamada 497. sırada yer alıyor.

Yıldız Holding’in sahibi Murat Ülker ise 5 milyar dolarlık servetiyle 534. sırada yer alıyor.

SASA Polyester’in de sahiplerinden İbrahim Erdemoğlu’nun kardeşi Ali Erdemoğlu, 4.7 milyarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin üçüncü, dünyanın ise 580. zengini olarak öne çıkıyor.

Koç Holding’in ana hissedarlarından Semahat Sevim Arsel, 3 milyar dolarlık servetiyle Koç ailesinin isimlerinden biri. Arsel, Türkiye’nin dördüncü, dünyanın ise 982. en zengin milyarderi.

Limak Holding’in ortağı Sezai Bacaksız da Türkiye’de servetini artıranlardan biri. Limak Holding’in Nihat Özdemir ile ortaklarından Bacaksız, 2,2 milyar dolarlık servetiyle Forbes’a göre Türkiye’nin en zengin 11’inci, dünyanın ise 1.368’inci milyarderi. Ortağı Özdemir ise 1,8 milyar dolarlık varlıkla 16. ve 1647. sırada yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom