Hamilelikte kalp çarpıntısına dikkat! – Sağlık Haberleri

0
Rehberin yazarları arasında yer alan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek, kongrede kılavuzu 3 ABD’li bilim insanı ile birlikte sundu. Görenek, yaptığı konuşmada hamilelerde görülen çarpıntıların önemli bir kısmının normal olabileceğini ancak bazı durumlarda kalp ritmi bozukluklarının ortaya çıkabileceğini vurguladı.

Bu çarpıntıların önemli bir kısmı da hamileliğin normal seyrinde ortaya çıkabilen ve olumsuz sonuç vermeyen çarpıntılardır. Ancak bazen daha ciddi ve majör ritim bozuklukları gelişebilir.
Bu çarpıntıların bir kısmı kalbin kulakçıklarından kaynaklanan hızlı ritimler şeklindedir. Bu hastalarda gebelik haftasına ve çarpıntının tipine göre farmakolojik tedavilerden fayda görebilir veya radyo dalgaları ile ablasyon yani yakma/dondurma uygulayabiliriz. Kalbin karıncıklarından kaynaklanan çarpıntılar daha şiddetlidir.

Yukarıda bahsedilen tedavi yaklaşımlarına ek olarak zaman zaman bu tip hastalığı olan gebe hastalarda şok edici özelliği olan kalp pili kullanma ihtiyacı duyabiliyoruz. Bazı durumlarda hastaların kalp atış hızı çok düşük olabilir. Eğer böyle bir durum varsa ve özellikle bayılma söz konusu ise kalp atışlarını hızlandıran piller kullanabiliriz. Gebeler çok özel bir hasta popülasyonunun parçası olduklarından, kardiyoloji, doğum ve hatta çocuk doktorlarının tedavi yönünde işbirliği içinde çalışması esastır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom