Hitler’in sahte günlükleri Almanya Ulusal Arşivi’ne teslim edilecek

0

Dünyanın en büyük aldatmacalarından biri olarak kabul edilen Nazi Almanyası’nın lideri Adolf Hitler’e ait olduğu iddia edilen sahte günlüklerin Alman Ulusal Arşivlerine teslim edileceği açıklandı.

Ulusal Arşivler müdürü Michael Hollmann’ın günlüklerin sahte olduğunu ilk kez ortaya çıkarmasından bu yana 40 yıl geçti.

Hollmann, “Nasyonal Sosyalizmin vahşi suçlarını insancıl bir şekilde örtbas etmek için küstahça bir girişim” olarak nitelendirdiği günlüklerin, çağdaş Alman tarihinin tanıkları olarak arşivde tutulacağını söyledi.

Günlükler ilk olarak 1983 yılında, sahte olduklarına dair şüphelere rağmen, Bertelsmann yayınevinin Gruner + Jahr dergi grubunun bir parçası olan Stern dergisi tarafından 9,3 milyon DM karşılığında yayınlandı.

Yayıncı, seri basım haklarını İngiliz The Sunday Times gazetesi de dahil olmak üzere birçok gazeteye sattı.

Tutarsızlıklar günlükleri ele verdi

Günlüklerin sahte içerikleri, mürekkep ve kağıt incelemelerinden sonra keşfedildi.

El yazısı Adolf Hitler’inkine çok benzeyen Konrad Kujau’nun yazdığı günlükler, bazı tarihsel tutarsızlıkların yanı sıra bunların sahte olduğuna dair ipuçları veriyor. Kujau, sahte bir günlük yazdığı için hapse atıldı.

Bertelsmann, kurucusu Henri Nannen’in sorumlu olduğu 1948’den 1983’te ayrılışına kadar sorumlu olduğu Stern dergisini gözden geçirmek için Çağdaş Tarih Enstitüsü’nü görevlendirdiğini belirtti.

Açıklamada, araştırmacıların görev alanının, “sahte günlüklerin nasıl ve neden yayınlanabileceği” de dahil olmak üzere Hitler günlüğü fiyaskosunu da içerecek şekilde genişletildiği belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom