İş dünyası maliyetlerle boğuşurken işyeri kiralarında altı kata varan artış talep ediliyor: Dükkânlarda kira krizi

0

Enflasyonu desteklemek için defalarca indirim çağrısı yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Ankara’daki Panora AVM’nin kiracılarına uyarıda bulundu. Geri çekildi. AVM yönetimi, kiracılardan beş katına kadar kira artışı talep etti ya da özgeçmiş araştırması davası açacaklarını duyurdu. Gazetemize ulaşan kiracılar, 20 bin TL kira için 100 bin TL, 32 bin TL kira için ise 112 bin TL istediklerini belirterek dava açacaklarını söyledi. Birçok AVM’de fahiş kira artışı talebi olduğunu belirten Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, şunları söyledi: “6 kata kadar kira artışı talep ediliyor. Bu durum enflasyonun en büyük tetikleyicisidir. Artık müdahale gerekli” dedi. Öncel şunları söyledi:

“Bazı alışveriş merkezlerinde ciroya dayalı ve sabit ücretler var. Bu ciro kiraları enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde ciddi oranda artsa da sabit kiraların altı katına çıkmasını istiyorlar. Bu artışların mağazalardaki ve tüketicilerdeki ürün fiyatlarına da yansıdığını gözden kaçırmamak gerekiyor. İşyeri kiraları enflasyonun önemli bir nedenidir. Benzer artışlar sadece mağazalarda değil, ofis ve depo kiralarında da görülüyor. İşyeri kiralarına enflasyonun belirli bir yüzdesi oranında tavan konulmalıdır. Ev sahibinin kaybı aynı zamanda gelir veya kurumlar vergisi kesintisiyle de karşılanabilir. “Bu kiralar kontrol altına alınmadan enflasyonun düşmesi mümkün değil.”

“BT yatırım isteğini yatıştırıyor”

En temel giderin kira olduğuna dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, işyeri kiralarına da tavan getirilmesi çağrısında bulundu. Palandöken, şunları söyledi: “Çünkü kiralar ürün fiyatına anında yansıyor. Fiyatlar yükseldiğinde tüketiciler alışveriş yapamadıkları için, tüccarlar ise mal satamadıkları için mağdur oluyorlar. Artan kira enflasyonu artırır ve işleri durdurur. Yeni yatırım isteğini de öldürüyor. Esnaf milyonlarca lira harcayarak dükkan açıyor. Bir yıldan kısa bir süre sonra, iş başlamadan ve yatırım maliyetleri kazanılmadan önce, mülk sahibi kirayı ikiye katlıyor. “Piyasada bu kadar yüksek faiz oranları ve ticarette bu kadar yüksek riskler varken kimse parasını yatırıma yatırmıyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom