İspanya’daki erken genel seçimlerde oy verme işlemi sona erdi

0

anket sonuçları açıklandı

Çıkış anketleri, İspanya seçimlerinde Halk Partisi’nin oyların %34,2’sini alacağını ve aşırı sağ parti Vox ile birlikte çoğunluğa yaklaşacağını gösteriyor.

İspanyol televizyonu RTVE için yapılan Sigma Dos anketine göre PP’nin yüzde 34,2 oy oranı ve 145 ile 150 sandalye arasında en çok oyu alan parti olduğu ve çok dar da olsa Vox ile mutlak çoğunluğa ulaşabileceği söyleniyor.

Ankete göre, her iki parti de 169 ila 177 sandalyeye sahip olacak ve bu, Alberto Nunez Feijoo’nun en uygun senaryoda mutlak çoğunluğu garanti edecek.

Mediaset grubunun GAD3 çıkış anketine göre, PP ve Vox’un parlamentoda çoğunluk kazanma olasılığı daha yüksek. Sandıklar kapandıktan sonra yayınlanan GAD3 seçmen anketine göre, PP 150 sandalye kazanırken, Vox 31 sandalye kazanarak 350 sandalyeli parlamentoda çoğunluk için yeterli olacak.

Cinsiyet eşitliği ve kimlik siyaseti, İspanya’daki seçim kampanyalarına damgasını vuran ana temalar oldu.

PSEO ikinci parti

İktidardaki merkez sol Sosyalist İşçi Partisi (PSEO) ikinci sıraya geriledi. Partinin 113 ila 118 sandalye alması bekleniyor.

Seçmen katılımı %53,13 oldu.

Üçüncü Sumar, dördüncü Vox

Sigma Dos çıkış anketine göre PSEO, oyların %28,9’unu ve tahmini 113-118 sandalyeyi alarak ikinci oldu. Sumar %13,3 oyla üçüncü sırada yer alacak ve meclise yaklaşık 28-31 milletvekili getirecek.

Vox oyların yüzde 1,2’sini ve 24-27 sandalyeyi alarak dördüncü sıraya gerileyecek.

İspanya’da 350 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde mutlak çoğunluk için 176 sandalye gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku