İtalya aşırı sıcaklar nedeniyle ‘kırmızı’ alarmda

0

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı basın açıklamasında, ülkede hafta başından beri etkisini gösteren aşırı sıcak havanın etkisini daha da artıracağına dikkat çekildi. Hafta sonu meteorolojik veriler doğrultusunda.

Açıklamada, Cumartesi için 15, Pazar için 16 ilde “kırmızı” alarm verildiği bildirildi.


“Aşırı sıcaklar tüm insanlar için tehdit”

Kırmızı kodla alarma geçen şehirler arasında Bologna, Florence, Catania, Kampobasso, Bari, Frosinone, Latina, Perugia, Pescara, Rieti, Viterbo, Cagliari, Civitavecchia ve Messina ile başkent Roma yer alıyor. Pazar günü için Palermo olduğu da kaydedildi.

Açıklamada, aşırı sıcakların yalnızca yaşlılar, tıbbi açıdan savunmasız kişiler ve çocuklar için değil, tüm nüfus için tehdit oluşturduğu vurgulandı.

Haberde, hafta sonu boyunca hava sıcaklıklarının ortalamanın 12 derece üzerinde olacağı paylaşıldı.


Sicilya ve Sardunya adalarında sıcaklık 48 dereceye ulaşabilir.

Aşırı sıcakların etkisinin bariz olduğu Roma’da, gündüzleri tarihi kenti ziyarete gelen turistler ile işe gidip gelen Romalıların sıcak nedeniyle sıkıntı yaşadıkları görüldü.

Roma’da yarın hava sıcaklığının 37 derece olacağı ve 18 Temmuz Salı günü 43 dereceye ulaşarak rekor kırması beklendiği de basına yansıdı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından dün açıklanan verilere göre Avrupa’nın bu haftadan itibaren boğucu sıcakların etkisi altına girmesi beklenirken, İtalya’nın Sicilya ve Sardunya adalarında sıcaklığın 48 dereceye ulaşması bekleniyor.

Bu arada Nature Medicine dergisinin bu hafta başlarında yayınladığı çalışmada, 2022 yazında İtalya’da 18 binden fazla insanın aşırı sıcaktan hayatını kaybettiği paylaşılmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom