Japonya Başbakanı Kişida’nın seçim ziyareti sırasında patlama oldu

0

Patlama sesinin Japonya Başbakanı Kishida Fumio’nun ülkenin güneydoğusundaki Wakayama eyaletini ziyareti sırasında duyulduğu bildirildi.

Başbakan Kişida, yerel meclis ara seçim kampanyası için gittiği Wakayama’daki Liberal Demokrat Parti (LDP) iktidar adayının etkinliğine katıldı.

Kişida, kampanya sürecini görüşmek üzere bölgedeki Saikazaki balıkçı limanı yakınlarında yerel saatle 11:30 civarında LDP adayıyla bir araya geldi.

Japonya başbakanının konuşmasından önce durduğu yerde bir patlama sesi duyuldu. Kişida’nın yara almadan olay yerinden tahliye edildiği bildirildi.

Yerel basın, patlamanın sesine, Kişida’ya ateşlenen, silindirik gümüş bir tüpe benzeyen bir tür duman üreten duman bombasının neden olmuş olabileceği tahmininde bulundu.

Resmi Kyodo haber ajansına göre, Kişida olay yerine yakın bir araçla Wakayama Eyalet Polis merkezine götürüldü.

Bir görgü tanığı, Başbakan’ın konuşmasına doğru yürürken üzerine bir şey fırlatıldığını ve 10 saniye içinde bir patlama sesi duyulduğunu bildirdi.

Devlet televizyonu NHK’nın haberine göre, kazada yaralanan olmadı.

Kolluk kuvvetleri, olayla ilgili olarak olay yerinde bulunan Hyogo Eyaleti, Kawanishi Şehrinde kayıtlı 24 yaşındaki Kimura Ryuji’yi tutukladı.

programınıza devam edin

Üst düzey bir LDP yetkilisi, Kişida ile telefonda konuştuğunu ve Başbakan’ın ona “Bugün ve yarın kampanya planlandığı gibi devam edecek” dediğini söyledi. dedi dedi.

Yetkiliye göre Kişida, maç sırasında kendisine atılan bir şey gördüğünü ve patlamaya zaman olduğu için kaçmayı başardığını söyledi.

Ziyaret programına devam eden Başbakan Kişida, Japonya’nın Wakayama Tren İstasyonu önünde bir konuşma yaptı.

Olayın seçim sürecine zarar vermemesi gerektiğini belirten Kisida, “Sizinle birlikte bu seçime devam etmeliyiz” dedi. ifadesini kullandı.

Kabine Genel Sekreteri Matsuno Hirokazu Tokyo’da “Seçimler demokrasinin temelidir. Böyle bir zamanda bu tür şiddet kesinlikle affedilemez.” dedi. dedi.

Wakayama eyaletinden uçakla ayrıldığı kaydedilen Kişida’nın bir sonraki kampanya konuşmasını Tokyo’nun doğusundaki Chiba eyaletinde yapacağı bildirildi.

Kisida, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı mesajda, “Ülkemizde demokrasi adına en önemli mesele seçimlerdir. Bu bilinçle konuşmalarıma sokaklarda devam edeceğim.” o ifadeleri kullandı

Abe öldürüldü

Kamu Politikası Araştırma Konseyi’nin terörle mücadele uzmanı Itabashi Isao, geçen yılki seçim kampanyası sırasında suikasta kurban giden eski Japonya Başbakanı Abe Shinzo’yu hatırladı.

Abe’nin öldürülmesinden bu yana hükümet yetkililerinin güvenlik görevlilerinin sayısının arttığına dikkat çeken Itabashi, “Seçim kampanyası dönemine ve Mayıs ayında (Hiroşima’da) G7 liderleri zirvesinin öncesine denk gelmesi dikkat çekici” dedi.

2012-2020 dönemiyle “Japonya’nın en uzun süre görev yapan başbakanı” unvanına sahip olan Abe, partisinin seçim kampanyası için gittiği Nara vilayetinde Temmuz 2022’de yaptığı bir konuşma sırasında vurularak öldürüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom