Kanada ile Suudi Arabistan 5 yıl sonra yeniden diplomatik ilişki kurdu

0

Suudi Arabistan’da kadın hakları aktivistlerinin tutuklanmasının ardından iki ülke diplomatik ilişkileri askıya aldı.

Kanada ve Suudi Arabistan, kadın hakları konusundaki anlaşmazlık nedeniyle beş yıl önce askıya alınan diplomatik ilişkileri yenileme konusunda anlaştılar.

Tam diplomatik ilişkileri yeniden kurma kararı, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu’nda bir araya gelmesinin ardından iki ülkenin dışişleri bakanlıkları tarafından geçtiğimiz Kasım ayında yayınlanan bir bildiriyle geldi.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, iki ülke arasında “karşılıklı saygı ve ortak çıkar” temelinde diplomatik ilişkiler kurmanın her iki tarafın da “arzusu” olduğunu söyledi. Jean-Philippe Linteau, Kanada’nın yeni Riyad büyükelçisi olarak atandı.

Son dönemde diplomatik bir atılım gerçekleştiren Suudi Arabistan, önce İran’la Yemen’deki savaş nedeniyle bozulan diplomatik ilişkilerini yeniden tesis etmiş, ardından Suriye’yi yeniden Arap Birliği toplantısına davet etmişti.

Muhalefet nerede ortaya çıkıyor?

İki ülke ilişkilerinin kopmasına neden olan olay, blog yazarı Raif Bedevi’nin kız kardeşi Samar’ın bir grup kadın aktivistle birlikte tutuklanmasıyla başladı.

2012 yılında Suudi Arabistan’da blog yazarken İslami değerleri aşağılamaktan tutuklanan ve bin kırbaçla 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Bedevi’nin davası uluslararası insan hakları grupları tarafından gündeme getirildi.

Eşi Ensaf Haydar’ın Kanada’da yaşaması ve vatandaş olması nedeniyle Kanadalılar, Suudi yetkililerden yazarın serbest bırakılmasını istedi.

Bedevi’nin kardeşi Samar’ın diğer aktivistlerle birlikte gözaltına alınması iki ülke arasında gerginliğe neden oldu.

Suudi Arabistan’da görev yapan Kanadalı diplomatların sosyal medyadan tutuklu kadın hakları savunucularının “derhal” serbest bırakılması çağrısının ardından Suudi Arabistan, Kanada büyükelçisini sınır dışı etti ve büyükelçisini Kanada’dan geri çekti.

Suudiler ayrıca Kanada’da okuyan vatandaşlarından ülkeyi terk etmelerini istedi.

10 yıl hapis cezasını çektikten sonra tahliye edilen Raif Bedevi’nin yurt dışına çıkış yasağı devam ediyor. Kanadalı protestocular Bedevilerin Kanada’ya dönüşü için gösteriler düzenliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom