Karşıyaka’da iklim krizine karşı 95 bin ağaç dikildi

0

Karşıyaka’da 5 yılda 100 bin ağaç hedefiyle başlatılan çalışmalarda ilk 4 yılda 95 bin ağacın toprakla buluşması sağlandı ve 70 bin 762 metrekarelik yeşil alanın düzenlemesi tamamlandı.

Ortak hedefin daha yaşanabilir ve yeşil bir dünya olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Ağaç ve yeşil alan varlığını her geçen gün artırmaya kararlıyız” dedi.

OECD, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin %65’inin ancak yerel yönetimlerin katılımı ve koordinasyonu ile gerçekleştirilebileceğini tahmin ediyor. Dolayısıyla yerel yönetimlere bu noktada önemli sorumluluklar düşmektedir. Karşıyaka Belediyesi, bu alanda insan odaklı ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla yürüttüğü çalışmalara Vatandaş Katılım Birimi aracılığıyla vatandaşların aktif katılımını sağlıyor. Bu nedenle vatandaşlar kent planlamasına, özellikle yeşil alanların tasarımına doğrudan katılmaktadır.

95 BİN AĞAÇ TOPRAKLA BULUŞUYOR

Toplam 393 park ve 13 ağaçlandırma alanına sahip olan Karşıyaka’da 2019 yılından bu yana 37 yeni park alanı oluşturulmuş, 71 alanda revizyon gerçekleştirilmiştir. Toplamda 70 bin 762 m2 alan üzerinde yeşil alan oluşturuldu. 5 yılda 100 bin ağaç hedefiyle başlayan çalışma kapsamında 4 yılda 95 bin ağaç toprağa verildi. Parklara 30.000’den fazla mevsimlik çiçek dikildi, yaklaşık 10.000 metrekare alana çim tohumu, yaklaşık 31.000 metrekare alana rulo çim uygulaması yapıldı. Kent merkezindeki uygulamaların yanı sıra 231 bin 905 metrekare alan üzerine kurulan Karşıyaka Kent Ormanı’nda rehabilitasyon çalışmaları aralıksız devam ediyor.

HEDEF DÜNYA DAHA YAŞANABİLİR

Daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle çalıştıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Yeşilin her tonunun coşkuyla yeşerdiği, mavinin en güzel tonlarının buluştuğu bir şehir için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edelim” dedi. ve yeşil birbirini kucaklıyor. Bunun için şehir merkezine öncelik veriyor ve ağaçlandırmaya uygun her alana fidan dikiyoruz. 5 yılda 100.000 ağaç hedefiyle çıktığımız 4 yıllık yolculuğun sonunda 95.000 ağaca ulaştık. Ağaç ve yeşil alan varlığını her geçen gün artırmaya kararlıyız. Yeni yeşil alanlar yaratarak vatandaşlarımızın nefes alabileceği, şehirde vakit geçirebileceği alanlar oluşturuyoruz. Tüm bu çalışmaları katılımcı bir yönetim anlayışıyla yürütüyoruz. Her mahallede vatandaşlarımızdan her zaman fikirlerini alıyor, vatandaşlarımızdan aldığımız güçle Karşıyaka’yı geleceğe hazırlıyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom