KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, ‘İstanbul Yenileniyor’ projesinin ayrıntılarını anlattı: İnsan canı önceliğimiz

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’şubelerinden KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, bizim gazetemiz Cumhuriyet’Ziyaret ettim. baş editörümüz Tuncay Mollaveisoğlu’KİPTAŞ’ı ziyaretinde sorularımızı yanıtlayan Kurt, KİPTAŞ’ın İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı.

Kurt aynı zamanda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) üyesidir. “Yarımız” Kampanyasından da bahsetti.

‘BİZİMLE GİTMEDİLER’

  • “İstanbul Yenileniyor” projesi ile riskli yapıları dönüştürmeye başladınız. Deprem bekleyen şehirde uygulamalar ne olacak?

“İstanbul yenileniyor” diyerek riskli binaların yenilenmesi için bir sistem hayata geçirdik. 39 ilçenin tamamından 25.000’den fazla başvuru aldık. Bu, 490.000’den fazla bağımsız birime eşittir. Burada 1,5 milyondan fazla insan yaşıyor. Bakanlık hazır bir sistemimiz varken “Bunu birlikte yapalım” dedik. İnşaat maliyetleri arttığı için vatandaştan ücret almayalım, iyi bir teklif verirsek daha hızlı yol alabiliriz diye düşündük. Ancak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bizim sistemimizi hayata geçirmesine rağmen bizimle gitmeyi tercih etmedi. Riskli yapıların yenilenmesi siyaset üstüdür. Kurumlar birlik olmazsa İstanbul sorunu çözülemez. En azından doğru yolu buldular, bizim sistemimizi uygulamaya başladılar. Ama birlikte yaparsak hızlı gidebiliriz. Ne yazık ki bunu bir seçim ortamı olarak siyasi propaganda ile yapıyorlar.

  • Bakanlık, İstanbul’dan başlayarak ilk kez yeni bir kentsel dönüşüm projesi açıkladı. “Yarım Biz” kampanyasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu proje “İstanbul Yenileme” projesi ile birebir aynıdır. Şu anda kullandığımız metodoloji bakanlık tarafından kullanılmaya başlandı. Ancak bizim sistemimize göre dezavantajları vardır.

‘SEÇİM YATIRIMI’

Vatandaşa tek bir şart dayatıyoruz. Bu bir uzlaşma. Bakanlığın şartları farklı. Başvurular belirli bir tarih aralığına kadar bir kez kabul edilmektedir. “Bir ay içinde başvurursan sana bir çözüm bulurum” diyor. Çok başvuru olsa bile çekiliş şartı devreye giriyor. İnsanlar riskli tesislerde yaşadığı için can güvenliği sorunları yaşanıyor. Can güvenliği nasıl kuraya konu olabilir? Milli piyango gibi, “Piyango çıkarsa hayatını kurtarırım” düşüncesi olmamalı. Bu olumlu bir pasaj ama samimi değil. Tamamen bir yatırımdır.

(Şeyda Öztürk ve Ali Kurt)

‘İBB İLGİLERİ KARŞILAŞTIRDI’

  • Bakanlığın vatandaşa verdiği borç ile KİPTAŞ talebi arasındaki fark nedir?

Bakanlık ve inşaat maliyetlerimiz şu anda aynı. Ancak inşaatın maliyetini ne biz ne de bakanlık belirliyor. Bakanlık bu proje ile inşaat maliyetlerinin yarısını karşılayacağını açıkladı. Vatandaşın ödeyeceği diğer yarısı için de borç para alma imkanı sağlıyorlar. Ancak bu borç, memur maaşları ve TÜFE gibi nedenlerle altı ayda bir güncellenecektir. Yani bakanlık 750 bin TL ödeyeceğim diyor. Kalan 750 bin TL’nin kredi ile vatandaşlara yansıması ise 3.7 milyon TL. Vatandaş bakanlıktan değil de bankadan borç alırsa faiziyle birlikte 1.2 milyon TL ediyor. 1.5 milyon TL maliyet varsa faizsiz alıyoruz. TOKİ’den daha uygun bir finansman seçeneği sunulur. Ayrıca İBB 1 milyon TL’nin üzerinde borçlanarak alt gelir dilimindeki vatandaşlarımızın menfaatlerini karşılamaktadır. Önceliğimiz insan hayatıdır.

“10 YILDA TAMAMLANDILAR”

Özellikle “İstanbul Yenileniyor” projesinin başarısı, halka rol model olmamızı sağladı. Şu anda yaptıkları “Half of Us” kampanyası gibi. Yüzyılın dönüşümü olarak hayata geçirdikleri Gaziosmanpaşa projesini on yılda tamamladılar. Bu dönemde KİPTAŞ’ın geçmiş yönetim tarihinin toplamından fazlasını yaptık. Biz önceki yönetime göre çok daha başarılıyız.

10 BİN TL KİRALIK YARDIM

  • Kentsel dönüşüme girmek isteyenler KİPTAŞ’a nasıl başvurabilir?

Riskli bir tesiste yaşayanlar sistemimiz üzerinden kayıt yaptırmaktadır. Kayıt olduktan sonra 7-10 gün içinde vatandaşlara bilgi gönderiyoruz. Üçte iki çoğunluk sağlandıktan sonra, bir proje üzerinde çalışmaya hemen başlanır. Projeden bir maliyet çıkarıyoruz. Bu projelerde kesinlikle kar amacımız yoktur. Proje sonucunda fazla daire varsa onları da satıp bedelini düşüyoruz. Kentsel Dönüşüm Bakanlığı’nın sağladığı kira desteği ise 5 bin 250 TL. 8-10 bin TL kira yardımı yapıyoruz.

‘SOSYAL KONUT YAPIYORUZ’

  • KİPTAŞ hangi yöntemleri takip eder?

Tüm projelerimizde özgün mimarlar ile çalışıyoruz. Tasarımın tamamlanmasının ardından statik ve mühendislik hizmetleri almaktayız. Kontrollerin ardından projeyi vatandaşların erişimine açık hale getiriyoruz. Özgün bir tasarıma sahip olmak için baştan sona farklı mimarlar kullanmaya çalışıyoruz. Mesela Kocaeli İzmit’te bir sosyal konut projesi yaptık. Ormanlık alana yakın dağ evi benzeri bir tasarım yaptık. İzmit’te villa yapıyorlar diye bizi eleştirdiler. Ancak sosyal konutlar yaptık. Temelini attığımız dönemde asgari ücretin altında sabit oranlarla satış yaptık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket