Körfez Bilgi Teknolojileri Fuarı GITEX Dubai’de en yeni teknolojileri ağırladı

0

Uçan arabalar, robot köpekler, Metaverse buluşmaları ve sürücüsüz taksiler, Dubai’de düzenlenen Gulf Information Technology Show GITEX’te sunulan yeni teknolojilerden bazıları. 90 ülkeden 5.000 firmayı ağırlayan GITEX, 42. yılında özel bir niş ticaret fuarından bugün dünyanın en büyük fuarı haline geldi.

Euronews’e konuşan yapay zeka, dijital ekonomiler ve güvenlik sistemlerinden sorumlu devlet bakanı, “Gitex, dünyanın dört bir yanından şirketlerin teknolojilerini, yeniliklerini ve gelişmelerini sergilemek için akın ettiğini görebileceğiniz dünyadaki tek yerdir.” . o ifadeleri kullandı

El Olama, “Bugün dünyanın en büyük teknoloji fuarı ve BAE ile Dubai’nin tek bir sektöre odaklandıklarında neler yapabileceklerinin bir kanıtı. Teknolojiye çok fazla odaklanıyoruz ve dünyanın her yerinden şirketler katılıyor. BAE’de yeni pazarlar keşfetmek ve aynı zamanda yeni pazarlar keşfetmek için yenilik yaptıklarına inanıyorlar. Pazara girmek için daha önce buraya neler getirdiklerini görüyoruz” dedi.

Geleceğe yönelik bu teknoloji fuarında bu yıl Metaverse gündemdeydi. Lüksemburg merkezli TRMW Foundation, yeni ürünü ROOM’u GITEX’te tanıttı. Bu yeni video hizmeti, 3D oyun benzeri grafiklerle Zoom tarzı görüntülü aramalar yapar. Tarayıcıda çalışan hizmet, herhangi bir uygulamanın yüklenmesini gerektirmez.

Euronews’e konuşan ROOM’un genel müdürü ve baş ürün sorumlusu Stefanie Palomina şunları söyledi: “Oda, insanlarla internette iletişim kurmanın en gerçekçi yolu. Temelde video konferansın yorgunluğuyla mücadele ediyoruz. Ve böylece insanlar eğlenmeye başlıyor yine dijital toplantı.” o ifadeleri kullandı

GITEX’te aşkınlığı ateşleyen bir başka teknoloji parçası da Çinli Xpeng X2 prototipiydi. Bu fütüristik karbon fiber uçan makine, sıfır karbondioksit vaat ederek iki yolcu taşıyabilir. Alçak irtifalar düşünülerek tasarlandığı için Dubai, saatte 130 kilometre maksimum uçuş hızına sahip olacak.

XPENG AEROHT’un havacılık ve uzay mühendisliği bölümünden Bilim İnsanı Eng Liu Xinying, Euronews’e bu noktaya nasıl geldiklerini anlattı: “Önce çok küçük midikopterlerle (midi helikopterler) başlıyoruz, sonra onun geliştirilmesinde deneyim kazanıyoruz. Tüm tasarımın ağırlığını biz alıyoruz. ve aynı zamanda “Sistemimizde farklı güvenlik gereksinimleri ve kısıtlamaları dikkate alıyoruz. Bu noktaya gelmemiz 8 yılımızı aldı ve yeni nesil ürünleri ticarileştirmek için hala 2-3 yıla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom