Kremlin Sözcüsü Peskov: İsveç’in NATO üyeliği Rusya için olumsuz sonuçlar doğuracak

0

Ankara’nın İsveç kararını değerlendiren Peskov, Türkiye’nin “NATO üyesi olduğunu ve saygı gösterilmesi gereken kendi taahhütleri olduğunu” söyledi ve Moskova’nın “durumu çok iyi anladığını” söyledi.

Türkiye’nin İskandinav ülkesinin NATO’ya katılması için yeşil ışık yakmasının ardından Kremlin, İsveç’in anlaşmaya katılmasının Rusya’nın güvenliği için “olumsuz sonuçları” olacağını söyledi.

NATO’nun “Rusya’yı düşman olarak gördüğünü” söyleyen Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye’nin kararından sonra Rusya’nın Nisan ayında Finlandiya’da olduğu gibi planlanan tedbirleri uygulayacağını sözlerine ekledi.

Vilnius’ta yapılacak iki günlük zirveyi yakından takip edeceklerini ifade eden sözcü, “Rusya onlar (NATO liderleri) tarafından düşman, hasım olarak algılanıyor. (Vilnius’taki) görüşmeler de bu çerçevede yürütülecek.” Moskova, İsveç’in kararına yanıt vermek zorunda kalacak” dedi.

Ankara’nın İsveç kararını değerlendiren Peskov, Türkiye’nin “NATO üyesi olduğunu ve saygı gösterilmesi gereken kendi taahhütleri olduğunu” söyledi ve Moskova’nın “durumu çok iyi anladığını” söyledi.

“Farklılıklarımız var, bunları saklamıyoruz” diyen Peskov, bazı ilişkilerinin iki ülkenin de çıkarına olduğunu, bunun Rusya ve Türkiye için “oldukça önemli” olduğunu sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın NATO üyeliği gündemde değil

Litvanya’nın başkentindeki zirvede NATO liderleri, ittifakın Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana Moskova’nın herhangi bir saldırısına karşı savunmaya yönelik ilk kapsamlı planlarını onaylamaya hazırlanıyor.

Diplomatlar ayrıca müttefikler arasındaki görüş ayrılıklarının Ukrayna’nın NATO üyeliği için yaptığı baskı nedeniyle azaldığını, ancak savaş devam ederken Kiev’in katılmaya davet edilmeyeceğini söylediler.

Kiev’in NATO’ya katılma olasılığını “çok tehlikeli” olarak değerlendiren Peskov, “Dolayısıyla kararı verecek olanların bunun farkında olması gerekir.”

Peskov, Avrupalı ​​liderlerin NATO’nun askeri altyapısını Rusya sınırlarına taşımanın bir hata olduğunu anlamadıklarını söyledi.

Finlandiya ve İsveç, geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra NATO’ya katılmak için başvurdu ve Helsinki, Nisan ayında ittifaka resmen katıldı.

Türkiye’nin zirve öncesinde muhalefetini geri çekmesinin ardından İsveç, NATO’nun 32. üyesi olmaya hazırlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom