Michael Jackson’ı istismarla suçlayanlar şarkıcının şirketlerine dava açabilecek

0

Mahkeme cuma günü açıkladığı kararında, şikayetçilerin, Michael Jackson’a ait şirketlere dava açabileceğini belirtti.

ABD’de çocukken şarkıcı Michael Jackson tarafından cinsel istismara uğradığını öne süren iki kişinin, şarkıcının şirketlerine dava açmasının önü açıldı. Temyiz mahkemesi alt mahkemenin kararını bozarak davanın görülebileceğine hükmetti. 

REKLAM

40’lı yaşlarından olan iki şikayetçi Wade Robson ve James Safechuck, 2019’da Leaving Neverland adlı belgeselde 7 ve 10 yaşlarında Neverland çiftliğinde kalırken Jackson tarafından istismar edildiğini iddia etmişti.

Wade Robson ve James Safechuck belgeselde 1980’li yıllarda istismara uğradıklarını anlattı. İddiaları reddeden Jackson’ın ailesi, belgeseli ‘toplu linç’ olarak niteledi. 

Şikayetçilerden Safechuck’ın dava başvurusu, 2020 yılında Los Angeleslı yargıç tarafından ‘şirketlerin kendisine bakmakla yükümlü olmadığı gerekçesiyle’ reddedildi. Aynı yargıç bir yıl sonra da Wade Robson’ın başvurusunu aynı gerekçeyle geri çevirdi.

İki şikayetçi davayı Kaliforniya’da temyiz mahkemesine taşıdı. Mahkeme cuma günü açıkladığı kararından şikayetçilerin, Michael Jackson’a ait şirketlere dava açabileceğini belirtti. 

Kararda, failin sahibi olduğu tek hisseli şirketlerin çocukları koruma yükümlülüğünden muaf tutulamayacağı ifade edildi. 

Şikayetçi Safechuck ve Robson’ın avukatı Vince Finaldi, temyiz mahkemesinin “Kaliforniya yasalarına aykırı olan ve çocukları tehlikeye atan emsal oluşturacak olan önceki yanlış kararları” bozduğunu söyledi.

Jackson ailesinin avukatı Jonathan Steinsapir, sanatçının masum olduğuna ’emin olduğunu’ söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku