MİR İDA’dan ilk torpido atışı

0

Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında SEFİNE Tersanesi ile geliştirilen ve denizaltı savar harbi (DSH) amacıyla kullanılan MIR İnsansız Deniz Aracı (İDA), sürü gösterisinin ardından önemli bir taban savaşı daha gösterdi.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevlilerinin de katıldığı etkinlikte, MIR’a entegre ASELSAN Torpido Kasa Sistemi ile hafif torpidoların yer kontrol istasyonu üzerine fırlatılması başarıyla gerçekleştirildi. Araç. Böylece ilk kez bir IDA’dan torpido ateşlendi.


İnsansız su altı araçları ile çalışabilir.

MIR IDA, asıl amacı olarak denizaltı savar harbi görevlerinde kullanılırken; İstihbarat/gözetleme/keşif, kritik tesislerin ve yüzer platformların korunması ve su üstü harbi gibi görevlerde de kullanılabilir.

Üzerindeki otonom seyir kabiliyeti ve sonarı ile denizaltılara hafif torpidolar ve DSH roketleri ile saldırabilen MIR İDA, İHA’lar ve insansız su altı araçları ile birlikte görev yapabiliyor.

İlk olarak Haziran 2022’de denizde görülen MIR İDA, ALBATROS-S İDA ile birlikte Heterojen İDA Sürüsü olarak görev yapmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom