Şef Delgado, geleneksel ‘Siyah Mürekkepli Paella’sı ile İspanyol mutfağını keşfettiriyor

0

Şef Daniel Delgado, İspanyol ve Endülüs mutfağının kültürdeki rolünü yansıtan restoranı “Lola Taberna Espanola” ile Dubai’de müşterilerini İspanya lezzetleriyle tanıştırıyor. Burası aynı zamanda Dubai’de yaşayan İspanyolların da favori mekanlarından biri.

REKLAM

Şef Daniel Delgado, İspanyol ve Endülüs mutfağının ülke kültüründeki rolünü yansıtan restoranı “Lola Taberna Espanola” ile Dubai’de müşterilerini İspanya lezzetleriyle tanıştırıyor. Burası aynı zamanda Dubai’de yaşayan İspanyolların da favori mekanlarından biri.

Cadiz’de benzersiz bir iç tasarıma sahip olan ve duvarında ikonik flamenko dansçısı Lola Flores’in resmi bulunan bu mekanda kendinizi İspanya’nın güneyindeymiş gibi hissediyorsunuz. Buraya girdiğinizde “Hola” (merhaba) diyen bir atmosferle karşılaşıyorsunuz.

Şef Delgado, Lola’daki Taberna Española’daki yemek yiyenlerin çoğunun İspanyol olduğunu veya daha önce İspanya’ya gittiğini söyledi. Dubai’de çalışmak için yaşayan çok sayıda İspanyol olduğundan bunun kendisi için sürpriz olmadığını söyledi.

Müşterilerinin damak zevkinin İspanyol mutfağına alışkın olduğunu anlayan Şef Delgado, yemeklerini olabildiğince özgün hale getirmeye çalışıyor.

Delgado, restoranında doğrudan İspanya’dan ithal edilen malzemeleri kullanıyor.

Yani “Black Ink Paella” özel yemeğindeki pirinç Valensiya’dan, kırmızı biber ise Castilla-La Mancha şarap bölgesinden geliyor.

Şef Delgado paellanın sırrını açıklıyor

Şef Delgado, iyi bir paella yapmanın anahtarının onu “ince” tutmak olduğunu açıklıyor: “Pirinci et suyunda pişirdikten sonra, tabaktaki su buharlaştıktan sonra ince bir kabuk kalmalıdır.”

Aşçılık kariyerinin başlangıcından bu yana çalıştığı her restoranda bu yemeği pişirdiğini belirten Şef Delgado, “Yemeği her yıl mükemmel hale gelinceye kadar sürekli geliştirmeye çalışıyorum.”

Delgados, bu yemeğin arkadaşlarla ve aileyle paylaşmak için ideal olduğunu şöyle açıklıyor:

“Paylaşmak kültürümüzün bir parçası. İspanya’da büyüme şeklimiz. Çocukluğumun geçtiği evde hepimiz yemek pişirmek ve gastronominin tadını çıkarmak için toplanırdık.”

Delgados, yemeği pişirirken en çok ilhamını annesinin yemeklerinden aldığını belirtiyor. İspanyol şef, annesinin paellasının şimdiye kadar tattığı en iyi yemek olduğundan emin.

Şimdi de “Siyah Mürekkep Paella”sını paylaşan Delgado, evinden 5 bin kilometre uzaklıktaki İspanyol arkadaşlarına bu ev lezzetini yaşatmak istiyor.

Ünlü İspanyol paellası nereden geliyor?

Paella geleneksel olarak İspanya’nın doğu kıyısındaki Valensiya’dan gelir ve burada büyük bir sığ tavada ateşte pişirilir.

“Kızartma tavası” anlamına gelen “paella” ismi bölgesel lehçeden gelmektedir. Popülerliği sayesinde bu tarif İspanya’nın her yerine yayıldı. Daha sonra deniz ürünleri spesiyalitesi Akdeniz’de meşhur oldu.

İspanyol mutfağının artık tüm dünyada tanınmasından gurur duyan Şef Delgado, “Paella kelimesini duyduğunuzda bunun bir İspanyol yemeği olduğunu hemen anlıyorsunuz” diyerek, bu mutfağın Orta Doğuluların damak zevkine hitap ettiğini öne sürüyor. .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom