Şeker hastalarında erken tanı ve doğru tedavi ile uzuv kayıplarını önlemek mümkün

0
Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Serap Ulusoy, şeker hastalarının dikkat etmesi gereken hususlar ve tedavi süreçlerine ilişkin İhlas Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulundu. Ulusoy, erken teşhis, hasta bakımı ve sigaranın bırakılması ile uzuv kayıplarının bir nebze azaltılabileceğini söyledi.

“İlk günden itibaren tüm bakımları üstleniyoruz”

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Serap Ulusoy, diyabetik ayak hastaları, bası yarası hastaları ve kronik yara hastalarıyla ilgilendiğini belirterek, “Hasta grubumuzun büyük bir kısmını diyabetik ayak hastaları yani şeker hastalığına bağlı ayak yarası gelişmiş hastalardan oluşturuyor. Birçok farklı merkezden birçok hasta buraya geliyor. Bize geldiğiniz ilk günden itibaren tüm bakımlarını üstleniyoruz. Tüm tıbbi tedavilerimizi burada yapabiliyoruz” dedi.

“Çaresiz değil, kesinlikle tedavi edilebilir”

Şeker hastalığının en önemli komplikasyonlarından birinin hastaların ayaklarındaki yaralar olduğunu vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ulusoi, şunları söyledi:

“Bunun birkaç nedeni var ama en önemli nedeni diyabetli nöropati. Bu hastaların bacak damarlarında ciddi tıkanmalar görüyoruz. Buna enfeksiyonlar ve ayak deformiteleri de eklenir. Çok ciddi yaralar görüyoruz. Bu yaralanmaları önlemek en önemli faktördür. Tedavisi oldukça zordur. Tedavi edilemez değil, kesinlikle tedavi edilebilir. Uzun ve oldukça meşakkatli bir süreçtir. Önleyebilirsek, erken teşhis koyabilirsek bu hastalara çok zaman kazandıracak ve birçok hastalıktan kurtulacaktır. Bu nedenle hastalar düzenli olarak takip edilmelidir. Kontrollerine düzenli olarak gelmesi gerekiyor. Kan şekerlerinin izlenmesi gerekiyor.”

“Sigarayı bırakabilmeleri bu hastalığın tedavisi için bize çok yol kat ediyor”

Sigaranın diyabet hastalarında önemli bir etken olduğunu vurgulayan Dr. Ulusoy, “Hastaların büyük çoğunluğunda sigara içildiğini görüyoruz. Bu hastaların sigarayı bırakabilmeleri bu hastalığın tedavisinde büyük yol kat etmektedir. Hastaya iyi bakmak, verilen görevleri yapmak, kan şekerini düşürmek ve sigarayı bırakmakla uzuv kayıplarını bir nebze olsun azaltabileceğiz” dedi.

Tedavi süreci şu şekildedir

Bilkent Şehir Hastanesi’nde kronik yarası olan tüm hastaları tedavi edebildiklerini belirten genel cerrahi uzmanı Dr. Ulusoy, “Burada Krinok yara ünitemiz ve yataklı servisimiz var. Hastalarımız öncelikle polikliniğimize gelmektedir. Poliklinikte ilk tetkikler, kan tahlilleri, idrar tahlilleri, ultrason, röntgenler yapılmakta ve tedavi süreçleri başlatılmaktadır. Hastanın yatarak tedavi edilmesi gerekiyorsa kliniğimize yatırılmaktadır. Tüm diyabetik ayak ameliyatlarını burada yapabiliyoruz. Damar tıkanıklığı olan hastaların damarlarını anjiyografik veya açık olarak girişimsel işlemlerle tedavi edebiliyoruz. Hastanemizde yapılan tüm bu işlemler ile kişiye ve hastaya göre değişmekle birlikte uzuv kayıplarının önüne geçilmektedir.

“Ayağıma yapılan iyi bir tedavi sonucunda ayak parmağımı kesilmekten kurtardılar”

Hastanede tedavi gören hastalardan Yunus Arı, şeker hastalığına bağlı ayak sakatlığı nedeniyle buraya başvurduğunu belirterek, “Burada 3 ay kaldım, hocam ayak ameliyatı yaptı. Diğer özelde dediler. hastanelerde ayağım kesilecek ayak parmaklarımı kaybedecekti buraya geldim hocamız ayağımı ameliyat etti ameliyattan sonra çok rahatladım ayağıma yapılan iyi bir tedavi sonucu ayak parmağımı kurtardılar Kesiliyor. İki parmağımı kaybedebileceğimi söylediler. Şu anda tedavime devam ediyorum” dedi.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku