Türkiye ve İsveç NATO konusunda anlaşamadı, İsveç başbakanı Erdoğan’la görüşecek

0

İsveç başbakanı konuyu Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yüz yüze görüşecek.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılmasına yönelik itirazlarının aşılması için yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini ancak görüş ayrılıklarının sürdüğünü ve iki ülke liderlerinin doğrudan görüşeceğini söyledi.

Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un 11-12 Temmuz’da Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesinde bir araya geleceğini söyledi.

Stoltenberg: “Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ulf Kristersson’un katılımıyla Vilnius’ta bir toplantı yapacağım.” dedi.

NATO, zirve öncesinde Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenen Türkiye-Finlandiya-İsveç Daimi Ortak Mekanizmasının beşinci toplantısında sorunların çözülmesini umuyordu.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Stoltenberg, toplantıyı “verimli” olarak değerlendirdi.

Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in, Madrid’de imzalanan NATO üyeliği başvurusuna ilişkin üçlü muhtıranın gereklerini yerine getirdiğini belirterek, tüm NATO müttefiklerinin teröre karşı birleştiğini söyledi.

Finlandiya’nın Nisan ayında ittifaka katıldığını belirten Stoltenberg, “İsveç’in ittifaka katılma zamanı geldi. İsveç’in üçlü muhtıra kapsamında üzerine düşeni yaptığı konusunda nettim.” dedi.

Bugünkü toplantıda hazır bulunan tarafların ilerleme kaydedildiği konusunda hemfikir olduğunu belirten Stoltenberg, “İsveç’in tam üyeliğinin tüm müttefiklerin güvenlik çıkarlarına olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz ve hepimiz bu süreci bir an önce tamamlamak istiyoruz” dedi. ifadesini kullandı.

Bazı çözülmemiş konuların olduğunu belirten Stoltenberg, hafta sonu bunun üzerinde de çalışacaklarını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom