Vatandaşlara aşırı sıcak uyarısı – Sağlık Haberleri

0


Dr. Fırat Dalgıçer, hava sıcaklığındaki artışa karşı vatandaşları uyardı. Günün en sıcak saatlerinin 10:00 ile 16:00 saatleri arasında olduğunu ve bu saatler arasında gerekmedikçe dışarı çıkılmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Dalgıçer, “Bu saatler arasında dışarı çıkmak zorunda olanlar mutlaka güneş kremi kullanmalı, güneşte uzun süre korumasız kalmamaya dikkat edin, açık renk giysiler tercih edin ve tuzlu yiyecekler yemeye özen gösterin” dedi.

“Su tüketimine dikkat”

Sıcak havalarda terleme ile birlikte sıvı ve mineral kaybının artacağını ifade eden Dr. sıvı ve mineral kaybı. Aşırı sıcak iklimlerde vücut terleme yoluyla daha fazla su kaybeder, bu nedenle susuz kalmamak için bol su içmek önemlidir. Susuz kalmaya yol açabilecekleri için alkollü içeceklerden ve kafein içeren içeceklerden kaçınmak veya bunları sınırlamak da önemlidir. Ayrıca yediklerimize dikkat etmeli ve aşırı yağlı besinlerden uzak durmalıyız. Yoğun fiziksel aktivite ve spor için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, sporun her saati için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır.

“Güneş çarpmasına dikkat”

Sıcak yaz günlerinde en tehlikeli sağlık sorunlarından birinin güneş çarpması olduğunu belirten Dr. Dalgıçer, “Özellikle bebekler, çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, engelliler ve hayvanlar kesinlikle kapalı araçlarda bırakılmamalı ve park edilmemelidir. araçların iç ısısı park ettikten sonra klima olsa bile çok kısa sürede yükselir. Güneş çarpmasının en önemli belirtisi vücudun ısı düzenleme mekanizmasıdır. kalp atış hızı, yorgunluk, kol ve bacak krampları ve hatta koma “Kişi zamanında ve doğru bir şekilde önlem almazsa ölümle sonuçlanabilir. Bu durumda kişi hemen serin bir yere götürülmeli ve soğuk kompreslerle kişinin vücut ısısının düşmesine yardımcı olunmalıdır. Kişinin bilinci yerinde değilse vakit kaybetmeden hastaneye götürülmesi gerekir” dedi.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom