Wagner’in lideri Yevgeny Prigojin’in yolcu listesinde olduğu özel uçak düştü

0

Rus acil durum yetkilileri, Moskova’dan St Petersburg’a giden bir jetin çarşamba günü düştüğünü ve uçaktaki on kişinin tamamının öldüğünü söyledi. Onlar arasında Wagner’in lideri Yevgeny Prigojin’in olduğu belirtiliyor

Rus acil durum yetkilileri, Moskova’dan St Petersburg’a giden bir jetin çarşamba günü düştüğünü ve uçaktaki on kişinin tamamının öldüğünü söyledi.

REKLAM

Yetkililer, yolcu listesinde Wagner’in şefi Yevgeny Prigojin’in de bulunduğunu kaydetti. 

Rusya devlet haber ajansı Tass’ın Acil Durum Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberine göre uçakta üç pilot ve yedi yolcu bulunuyordu. Yetkililer, Moskova’nın 100 kilometre kuzeyindeki Tver bölgesinde meydana gelen kazayı araştırdıklarını ifade etti. 

Rusya’nın sivil havacılık düzenleyicisi Rosaviatsia, Prigojin’in yolcu listesinde yer aldığını söyledi. Ancak onun uçağa binip binmediği açıklanmadı.

“Kaza yerinde 8 ceset bulundu”

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti, kaza yerinde sekiz ceset bulunduğunu bildirdi. 

Associated Press tarafından incelenen uçuş takip verileri, Prigojin’in daha önce kullandığı Wagner adına kayıtlı özel bir jetin çarşamba akşamı Moskova’dan havalandığını ve transponder sinyalinin dakikalar sonra kaybolduğunu gösterdi.

Sinyal, jetin güvenli bir şekilde iniş yapabileceği yakın hava alanlarının bulunmadığı kırsal bir bölgede kayboldu.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gerashchenko da dahil olmak üzere sosyal medya kanallarında yaygın olarak paylaşılan videoda bir uçağın gökyüzünden düştüğü ve ardından yerde alevler içinde kaldığı görülüyor.

Kazayla ilgili haberlerin geldiği sırada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kursk Muharebesi anısına düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada Rusya’nın Ukrayna’daki “özel askeri operasyonunun” kahramanlarını selamladı.

Hava Kuvvetleri Komutanı görevden alındı

Rus medyası bu hafta Prigojin ile bağlantılı olduğu belirtilen Sergei Surovikin’in Rusya’nın hava kuvvetleri komutanlığı görevinden alındığını bildirdi. Bir dönem Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonlarını yöneten Surovikin, Prigozj’in güçlerini geri çekilmeye çağıran bir video konuşması kaydettiği isyandan bu yana kamuoyunda görülmedi.

24 Haziran’da Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatan Prigojin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun araya girmesiyle geri adım atmıştı.

Prigojin, en son pazartesi akşamı, Wagner’e yakın gruplar tarafından sosyal medyada yayınlanan ve Afrika’da olduğunu iddia ettiği bir videoda yer aldı; çöl manzarasında, “Rusya’yı tüm kıtalarda daha da büyütmek ve Afrika’yı daha da özgürleştirmek” için çalıştığını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom