Wagner’in patronu Prigojin hakkında açılan ceza davası düşürüldü

0

Rusya’da askeri yönetime karşı silahlı isyanıyla gündeme gelen Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeny Prigojin hakkında açılan ceza davası düştü.

Rusya’da askeri yönetime isyan eden özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeny Prigojin hakkındaki ceza davası düştü.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Wagner paramiliter grubu aleyhindeki davanın düşürüleceğini duyurdu.

Kısa bir süre sonra, devlete ait RIA Novosti, FSB’nin “silahlı ayaklanma davasını bugün (27 Haziran) kapattığını” bildirdi.

FSB basın enformasyon servisinden yapılan açıklamada, silahlı isyana katılanların 24 Haziran’da suç faaliyetlerinden vazgeçtikleri söylendi.

Söz konusu durum ve soruşturma süreci açısından önemli olan diğer durumlar dikkate alınarak 27 Haziran’da ceza davasının kapatılmasına karar verildi.”

Belarus lideri Alexander Lukashenko’nun girişimiyle Prigojin ile Kremlin arasında imzalanan anlaşma kapsamında patron Wagner’in bu ülkeye yerleşmesi bekleniyor.

RIA Novosti’nin bildirdiğine göre, Rusya Savunma Bakanlığı Salı günü Wagner’in Rus ordusunun aktif birimlerine ağır askeri teçhizat teslim edeceğini duyurdu.

Prigojin’in özel jeti Belarus’a ulaştı

Bu arada Prigojin’e giden özel jetin Rusya’nın Rostov kentinden hareket ederek Beyaz Rusya’ya geldiği bildirildi.

Uçuş takip verilerinin yer aldığı gerçek zamanlı hava trafik sitesi Flightradar24, “Embraer Legacy 600” adlı jetin Rusya’nın Rostov kentinden saat 02.32’de havalandığını ve saat 04.20’de Minsk yakınlarında alçalmaya başladığını bildirdi.

Uçağın kimlik numaraları, Amerika Birleşik Devletleri Yabancı Varlık Kontrol Ofisi tarafından Prigojin ile ilişkilendirilen Autolex Transport’a bağlı bir jetinkilerle eşleşiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom