Yaşanan kulak ağrılarını görmezden gelmeyin! Ciddi hastalıkların uyarıcısı olabilir

0

Uçak üzerindeki basınçtan dolayı kulak tıkanıklıkları oluşabilir. Bu nedenle kulakta ağrı olabilir. Bununla birlikte, kulak ağrısının tek nedeni basınç değildir. Sık görülen bu durum ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Uçuş sırasında yaşanabilecek kulak ağrılarının genellikle ciddiye alınmadığını belirten KBB Uzmanı Doç. Mehmet İlhan Şahin, bu ağrıların çeşitli burun hastalıklarının habercisi olabileceğini söyledi. Doç. Şahin, “Hastalık süreci uzarsa bu sorun kulak zarı çökmesine, iç kulakta hasara ve hatta geri dönüşü olmayan işitme kaybına neden olabilir. Bu nedenle, uçuş sırasında sık sık kulak ağrısı ve kulak tıkanıklığı yaşarsanız, hemen bir kulak burun boğaz uzmanına danışın.

TIKANMA UZUN SÜRER OLURSA DİKKAT!

Uçuş sırasında yaşanan kulak ağrısı birçok sorunun habercisi olabilir. Bu problemler ciddiyetine göre ameliyata varabilen tedaviler gerektirebilir. Uçuş sırasında kulak ağrısının ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Doç. Mehmet İlhan Şahin, “Uçuş sırasında geçici kulak tıkanıklığı çok önemli değil. Ancak tıkanıklık uzun sürerse ve kulakta ağrı oluşursa bu büyük bir burun veya burun hastalığının belirtisi olabilir.

KULAK AĞRISINI İHMAL ETMEYİN

Doç. Dr. Şahin bu sorunun nedenini şu şekilde açıkladı:

“Burun boşluğu ile kulak arasında uzanan ‘östaki borusu’ kulağı havalandırır ve atmosferik basınç değiştikçe kulak basıncını dengeler. Kulak ağrısı problemlerinin nedeni tam olarak bu tüpün iyi çalışmamasına dayanmaktadır. Bu nedenle burunda iltihabi bir hastalık, yapısal bir bozukluk, geniz eti büyümesi, alerjik bir sorun, bir tümör buna neden olabilir. Kulaklarında sık sık veya kalıcı tıkanıklık yaşayan kişiler, özellikle uçuş sırasında kulak ağrısı yaşayan kişiler, bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

GECİKMİŞ TEDAVİ İŞİTME SORUNLARINA NEDEN OLABİLİR

3330e14ead090eac93fb3bf70387dfca

Ağrının sadece uçuşlarda değil, her türlü araba yolculuğunda da dikkate alınması gerektiğini belirten Doç. Şahin, “Uzun süredir burun tıkanıklığı yaşayan kişiler çoğunlukla burnundan nefes almayı unuttukları ve mevcut durumlarına alıştıkları için yaşadıkları sorunun farkında değiller. Bu nedenle “kulak ağrısına” dikkat etmeleri gerekir. Aksi halde bu sorun; İşlem daha uzun sürdüğü için kulakların çökmesine ve çok daha ciddi geri dönüşü olmayan işitme sorunlarına yol açabilir.

“FRA VEYA GRİP OLURSAK UÇUŞ ÖNCESİ TEDAVİLERİNİZİ ALMALISINIZ”

Doç. Şahin, “Nezle veya grip olan kişilerin uçarken burunları tıkalıyken kulak ağrısı yaşamaları yaygın bir durumdur. Ancak bu tür kişilerin seyahate çıkmadan önce tedavi edilmesinde fayda var. Çünkü burun tıkanıklığı aşırı olursa uçuş sırasında yaşanan kulak ağrısı ile birlikte kulak zarı ve iç kulakta hasar oluşabilmektedir. Bu nedenle, özellikle düzenli olarak uçakla seyahat eden ve her uçuşta kulak ağrısı yaşayan kişilerde sorunun kronikleşmesi anlamına gelebilir.

AĞRI NEDENİYLE ÇALIŞIRSANIZ ACİL SERVİSİ ARAYIN

Doç. Şahin, “Tedavi gecikirse kulak zarı çökmesi, kulak iltihabı, kulak zarı delinmesi gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Uçuş sırasında ağrı aniden ortaya çıkar ve buna baş dönmesi eşlik ettiğinde bu çok ciddi ve acil bir sorundur. Böyle bir durumla karşılaşan kişilerin uçuştan sonra en kısa sürede acil servise başvurması gerekmektedir.

BEBEK VE ÇOCUKLARDAKİ AĞLAMA KRİZİNE DİKKAT!

eda12f4fa22d222e69d1c7d559fc86eb

Uçuşlarda çok sık görülen bir diğer sorunun da küçük çocukların yaşadığı sancılı krizler olduğunu hatırlatan Doç. İlhan Şahin, “Genellikle normal bir durum olarak algılansa da ebeveynlerin bu konuya özen göstermesinde fayda var. Bir bebek veya yürümeye başlayan çocuk çok ağlıyorsa ve hiçbir şekilde susmuyorsa bu ciddiye alınmalıdır. Yaşadığınız sorun kulak ağrısından kaynaklanabileceğinden, bu tür uçuşlarda şiddetli ağlama nöbetleri yaşayan çocuklar için bir doktora görünmenizde fayda var.

TEDAVİ SAĞLIK SORUNUNA GÖRE DEĞİŞİR

Yapısal burun sorunu olanlara cerrahi tedavi uyguladıklarını belirten Doç. Şahin, iltihaplı veya alerjik sorunlar için ilaç uyguladıklarını söyledi. Doç. Dr. Şahin, farklı sorunlara yönelik tedaviler hakkında şu bilgileri verdi:

“Özellikle geniz eti büyük olan ve kulak ağrısı, kulak tıkanıklığı, işitme kaybı sorunu olan kişilerde ya da çocuklarda geniz etinin alınması ve hatta kulak iyi havalandırılmamışsa havalandırmak için ‘kulak tüpü’ yerleştirilmesi gibi cerrahi işlemler uyguluyoruz. Bunun yanı sıra burnu açmak için ilaçlar uyguluyoruz. İlaç tedavisi yeterli olmasa bile kemik deformasyonunun, kıkırdağın düzeltilmesi, büyümüş etlerin alınması veya küçültülmesi için cerrahi tedaviler uygulanmalıdır. Kulaklarında sürekli tıkanıklık olan kişilerde kulak tüpü tedavisi gibi uygulamalar olduğu gibi tıkalı Östaki borusunu balonla açmak gibi yöntemler de mevcuttur. Bu nedenle kronik Östaki borusu problemi ve buna bağlı olarak işitme kaybı problemi yaşayan kişilerde burun problemine ek olarak östaki borusunun balonla genişletilmesi gerekebilir.

d9e90b5ed0106f6d43155c0f7715ac70

“AMELİYAT DEĞİL, HASTALIĞIN KENDİNE SALDIRMASI GEREKİR”

Tedaviye yönelik uygulanan cerrahi yöntem ve tekniklerin giderek geliştiğini vurgulayan KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şahin son olarak şunları söyledi:

“Sorunlarını düzeltmek için özellikle endoskopik yöntemlerle kısa süreli işlemler var. Uygulama sonrasında hastalara ciddi anlamda rahatlık sağlanabilmektedir. İşlem sırasında sürüntü uygulanmayan endoskopik işlem sonrası hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Ancak kulaktaki tıkanıklığı açmak için uyguladığımız “endoskopik tüp genişletme operasyonları” sonrasında hasta ertesi gün işine dönebilmektedir. Her tıkanıklığa ameliyat yapılmasa da ameliyat olması gereken hastalar bu rahatsızlıktan dolayı ameliyatı ertelememelidir. Hasta ameliyattan değil, hastalığın kendisinden rahatsız olmalıdır. Bu nedenle bir sorun varsa bir uzmana danışmalısınız.

(DHA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Tehlike yayılıyor!  Ölümcül riske karşı dikkatli olunTehlike yayılıyor! Ölümcül riske karşı dikkatli olun
Romalılar seçimlerini 14 Mayıs'ta açıkladılar!  Kobra Murat'ın dikkat çeken sözleriRomalılar seçimlerini 14 Mayıs’ta açıkladılar! Kobra Murat’ın dikkat çeken sözleri
TRT Haber yayınında ilginç anlar!  Hemen serbest bırakıldıTRT Haber yayınında ilginç anlar! Hemen serbest bırakıldı

mynetReady(function () {
!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘925116257506425’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);
});

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom