Yeni Zelanda’da nesli tehlikedeki kivi kuşlarının nüfusu yeniden artmaya başladı

0

Yeni Zelanda, ülkenin sembolü olmasına rağmen sayıları giderek azalan kiviyi kurtarmaya çalışıyor.

Yeni Zelanda’ya özgü kiviler, çağlar sonra ilk kez başkent Wellington’ın yeşil tepelerinde dolaşıyor. Gelişme, ikonik olan ancak Yeni Zelandalı sayılarında azalan Kivi popülasyonunu yeniden canlandırmak için başkentin içindeki ve çevresindeki istilacı yırtıcıları temizleme çabalarının bir sonucudur.

Bin yıl önce, Yeni Zelanda’nın ilk ziyaretçileri adaya geldiklerinde, bu zararsız kuş türünü tehlikeye atabilecek yırtıcı hayvanların varlığından habersizdiler.

1200’lerde Polinezyalı gezginlerin ve birkaç yüz yıl sonra Avrupalı ​​gezginlerin gelişiyle her şey değişti.

Fareler çulluk ve toy kuşlarını avlarken, fareler bulabildikleri tohum ve meyveleri kemirerek yerli kuşlara yiyecek çok az şey bıraktılar.

Adaya tüyleri için getirilen keseli sıçanlar, ağaç kabukları dahil buldukları her şeyi temizlediler.

Bir sansar türü olan stinger’lar, hızla üreyen ve çayırları ve meraları tahrip eden tavşanlara bakmak için tanıtıldı, bunun yerine kuş, ardıç kuşu, baykuş ve bıldırcın avlandı.

Sonuç olarak, kakapo ve kivi gibi adaya özgü kuşların sayısı giderek azaldı. Yeni Zelanda Koruma Bakanlığı tahminlerine göre, vahşi doğada sadece 70.000 kivi kaldı.

koruma projesi

Bu durum son dönemde 90’dan fazla topluluk girişiminin ardından değişmeye başladı. Başkent Kivi Projesi, devlet fonları ve özel bağışçılardan sağladığı milyonlarca dolar ile Kivi popülasyonunun artmasına yardımcı olan gruplardan biridir.

Kurucu ve proje lideri Paul Ward, insanlar Yeni Zelanda’ya ayak bastığından beri bu uçamayan kuşlarla özel bir bağı olduğunu söyledi.

Kivi, Maori efsanesinin merkezinde yer alır. Yeni Zelanda spor takımlarımız, ragbi ligi takımlarımız, savunma kuvvetlerimiz ve hatta Yeni Zelandalıların kendileri denizaşırı ülkelere gittiklerinde ‘Kiviler’ olarak bilinirler.

“Sert, dayanıklı, uyarlanabilir, Yeni Zelandalılar olarak gördüğümüz tüm değerlere sahipler, ancak çoğumuz daha önce hiç kivi görmedik.” Ward, başkentin vahşi doğasında dolaşan bir kivinin en son bir asır önce bulunduğunu belirterek, dedi.

Gelinciklere karşı savaş başlatıldı

Kivi meyvesini yok olmaktan kurtarmak için birçok çalışma aşaması vardır.

İlk olarak başkent çevresindeki köpek sahipleri ile temasa geçilerek, kivilerin bulunduğu alanlarda köpeklerin gezdirilmemesi konusunda uyarıda bulunuldu.

Proje kapsamında asıl savaş gelinciklere karşı yürütüldü. Yetişkin bir kivinin güçlü patileri ve keskin pençeleri ile gelinciklerle baş edebildiğini ancak yavruların böyle bir şansının olmadığını belirten Ward, yaklaşık 43 bin saha büyüklüğünde bir alana 4 bin 500 ermin tuzağı kurulduğunu anlattı. sermaye ve şimdiye kadar 1.000 gelincik yakalandı.

Azalan kammların ardından, yetiştirme programı kapsamında yetiştirilen ilk kivi partisi, geçen yıl Kasım ayında özel bir Maori töreniyle doğaya salındı. O tarihten bu yana en az 400 kişi ortalıkta dolaşan kivi gördüğünü bildirdi.

Ward, amaçlarının önümüzdeki beş yıl içinde 250 kuş daha doğaya salarak kivi popülasyonunu artırmak olduğunu söyledi. Kivilerin kendine özgü sesinin başkentte gündelik hayatın bir parçası haline gelmesinin en büyük arzusu olduğunu söyleyen Ward, sözlerini şu sözlerle tamamladı:

Bize adını veren bu kuşa sahip çıkmak boynumuzun borcudur” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom