AB, İsrail'in insan hakları yükümlülüklerine uyumunu tartışmak üzere toplantı çağrısında bulundu

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Avrupa Birliği, İsrail'in Refah'taki saldırılarının ardından Tel Aviv'in insan hakları yükümlülüklerine uyumunu tartışmak üzere bir toplantı talep etti

REKLAM

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, İsrail'in Ortaklık Anlaşması olarak da bilinen AB-İsrail ticaret anlaşması kapsamındaki insan hakları yükümlülüklerine uyumunu tartışmak üzere Tel Aviv ile bir Ortaklık Konseyi toplanması yönünde oybirliğiyle oy kullandı.

Blok ayrıca toplantıyı, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Cuma günü İsrail'in Refah şehrine yönelik askeri saldırısını durdurması yönünde verdiği karara uyması konusunda Netanyahu hükümetiyle yüzleşmek için de kullanmayı planlıyor.

Bu adım, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve dönemin İrlanda Başbakanı Leo Varadkar'ın İsrail'in Gazze'deki askeri harekatı ve olası insan hakları ve uluslararası hukuk ihlalleri konusunda ciddi endişelerini dile getirmesinden ve AB-İsrail Ortaklığının acilen gözden geçirilmesi çağrısında bulunmasından üç yıl sonra geldi. Anlaşma. Bir ay sonra geldi.

2000 yılında imzalanan bu anlaşmanın 2. maddesinde anlaşmanın “insan haklarına saygı ve demokratik ilkelere dayalı” olacağı belirtiliyor.

Avrupa, İsrail'in en büyük ticaret ortağıdır ve tüm ticaretin üçte birinden azını gerçekleştirmektedir. Anlaşma, blok için Netanyahu hükümetine savaşın yıktığı Gazze Şeridi'ne saldırmaktan kaçınması yönünde baskı yapmak için güçlü bir araç olarak görülüyor.

İnsan hakları gruplarının ve BM'nin Filistin Özel Raportörü'nün güçlü desteğine rağmen AB, Pazartesi günkü gelişmeye kadar bu adıma siyasi destek bulamadı.

Lahey'deki mahkemenin Cuma günü aldığı karara atıfta bulunan Borrell, gazetecilere şunları söyledi: “İsrail ile Gazze'deki durumu ve mahkemenin kararını nasıl uygulayacaklarını ve insan haklarına nasıl saygı göstereceklerini tartışmak üzere bir Ortaklık Konseyi çağrısında bulunmak için gerekli oybirliğini sağladık. İsrail'in Ortaklık Konseyi kapsamındaki yükümlülükleri çerçevesinde.” “Biz sağladık” dedi.

“Ancak Mahkemenin kararını açıklamasından bu yana gördüğümüz şey, askeri faaliyetlerin durdurulması değil, tam tersine askeri faaliyetlerin artması, bombalamaların artması ve dün gece gördüğümüz gibi sivil kayıplarının artmasıdır. nüfus” dedi Borrell.

Pazar günü, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde yerlerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı bir kampa düzenlediği hava saldırısında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 45 kişi öldü ve bu olay dünya çapında kınanmaya yol açtı.

Borrell, “Son verilere göre aralarında küçük bir çocuğun da bulunduğu 40 kişi diri diri yakıldı. Bunu en güçlü şekilde kınıyorum. Bu Gazze'de güvenli bir yer olmadığını gösteriyor.” yanan çocuklar “şok ediciydi”.

IDF, o zamandan beri katliamla ilgili bir soruşturma başlattı ve olayın iki üst düzey Hamas yetkilisini hedef aldığını iddia etti.

AB dışişleri bakanları saldırıyı sert bir şekilde eleştirirken, Almanya Dışişleri Bakanlığı “yanan ceset görüntülerinin” “dayanılmaz” olduğunu söyledi.

İsrail'e baskı arttı

Ortaklık Konseyi'nin toplanması kararını değerlendiren Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, bu adımın “güçlü bir sinyal” olduğunu söyledi.

Lahbib, hükümetinin Filistinlilerin sadık bir destekçisi olduğunu ekleyerek, “Kurallarımıza ve değerlerimize herkes tarafından, özellikle de İsrail gibi ortaklarımız tarafından saygı duyulmasını sağlamalıyız. Güvenilirliğimiz buna bağlı.” dedi.

Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon gibi diğer dışişleri bakanları da bloğa daha da ileri gitmesi ve Gazze'deki saldırısında uluslararası hukuku ihlal etmeye devam eden İsrail'e karşı yaptırımlar uygulaması çağrısında bulundu.

Hükümeti Filistin Devleti'ni tanımak için adımlar atan Fajon, sosyal medya platformu X'te yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İsrail'in dün gece yerinden edilmiş Filistinlilere yönelik ve çok sayıda çocuğun diri diri yakıldığı saldırısını şiddetle kınıyorum”.

Fajon, “Bugün Brüksel'de, uluslararası insancıl hukuka ve (Uluslararası Adalet Divanı) kararına saygı gösterilmesini destekleyeceğim. İhlaller devam ederse, (AB) yaptırımlar da dahil olmak üzere tekdüze ve kararlı bir şekilde tepki vermelidir.” dedi. O yazdı:

Borrell, geçtiğimiz Çarşamba günü Filistin Devleti'ni 28 Mayıs'ta resmen tanıyacaklarını açıklayan iki üye ülke olan İrlanda ve İspanya ile artan diplomatik gerilimler nedeniyle İsrailli mevkidaşlarının Ortaklık Konseyi'ne katılmayı kabul edip etmeyeceklerine inanıp inanmadığı konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

REKLAM

O zamandan beri, özellikle İsrail ile Borrell'in ülkesi İspanya arasında diplomatik bir anlaşmazlık çıktı ve İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, hükümetinin İspanya'nın Batı Şeria'daki Filistinlilere konsolosluk hizmetleri sağlamasını yasaklayacağını duyurdu.

Katz ayrıca İspanya'nın Filistin'i tanımasını “terörizme ödül” olarak değerlendirdi.

Borrell, “Bu tamamen haksız ve aşırı bir sözlü saldırıdır” dedi.

Bloğun üst düzey diplomatı ayrıca Gazze'deki eylemleri nedeniyle İsrail'e yaptırım uygulanması konusunda fikir birliğine varılamayacağını kabul etti ancak Netanyahu hükümetinin Uluslararası Adalet Divanı'nın kararını “görmezden gelmeye devam etmesi” halinde tutumlarının değişebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir