ABD'de Gazze'de protestolar: Hangi üniversiteler protesto yapıyor, öğrenciler ne istiyor?

Öğrenciler, üniversitelerin İsrail'in Gazze'deki saldırılarını destekleyen tüm şirketlerle bağlarını kesmesini istiyor

REKLAM

Geçen hafta Columbia Üniversitesi'nde 100'den fazla protestocunun tutuklanmasının ardından, İsrail ile Hamas arasındaki savaşa ilişkin öğrenci protestoları ülke çapındaki diğer üniversitelere de sıçradı.

Öğrenciler üniversitelere, İsrail'in Gazze'deki saldırısını destekleyen tüm şirketlerle ve bazı durumlarda bizzat İsrail'le olan ilişkilerini sona erdirme çağrısında bulunuyor.

Gruplar büyük ölçüde bağımsız çalışıyor ancak öğrenciler diğer üniversitelerdeki akranlarından ilham aldıklarını söylüyor.

Son günlerde kampüslerinde büyük protestoların yaşandığı üniversitelerden bazıları:

Kolombiya Üniversitesi

Filistin yanlısı öğrenci protestocular geçen hafta New York'un seçkin üniversitesinde bir çadır kent kurdular. Polis ilk olarak 18 Nisan'da 100'den fazla protestocuyu tutukladığında kampı dağıtmaya çalıştı. Ancak bu hamle geri tepti ve diğer üniversitelerde protestolara yol açtı. Kolombiya'daki protestocular da yeniden toplanıp çadır kenti yeniden kurdu.

Üniversite yetkilileri Çarşamba günü yaptıkları açıklamada protestocuların bölgeyi boşaltması için verilen süreyi uzattıklarını söyledi. Protestocuların önemli sayıda çadırı kaldırma sözü verdiklerini ve kampta yalnızca öğrencilerin kalması konusunda anlaştıklarını söylediler. Ayrıca ayrımcı dilin veya saldırgan mesajların yasaklanması konusunda da anlaştılar.

Columbia sözcüsü Ben Chang Perşembe günü yaptığı açıklamada öğrenci protestocularla görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Üniversite liderlerinin görüşmelerin protestocuların kampı kaldırmasına yol açacağını umduklarını, ancak aksi takdirde Columbia'nın diğer seçenekleri değerlendirmek zorunda kalacağını söyledi.

Geçtiğimiz hafta Kolombiya'da gözaltına alınanlar arasında kızı da bulunan ABD Temsilcisi İlhan Omar, Perşembe günü kampüsü ziyaret ederek protestocularla buluştu. Omar, sosyal medya hesabından şu yorumu yaptı: “Cesaretlerine hayranım.”

Güney Kaliforniya Üniversitesi

Güney Kaliforniya Üniversitesi, kampüsteki protestolar nedeniyle ana mezuniyet törenini iptal etti. Üniversite daha önce okulun birincisi olan Filistin yanlısı öğrencinin mezuniyet konuşmasını güvenlik endişelerini gerekçe göstererek iptal etmişti. Los Angeles polisi, Çarşamba gecesi üniversitede düzenlenen bir protesto sırasında izinsiz girme iddiasıyla 90'dan fazla kişinin tutuklandığını söyledi. Ölümcül silahla saldırı gerçekleştirdiği iddia edilen bir kişi tutuklandı.

Üniversite Çarşamba günü kampüsün kapatılacağını ve polisin ayrılmayan herkesi tutuklayacağını söyledi.

Günün erken saatlerinde polis çok sayıda çadırı kaldırdı ancak öğrencilerin ısrarla çadırları geri koymaları üzerine geri çekildi. Gösteriler sırasında polis bir kişiyi tutukladı ve onu bir polis aracına bindirdi. Kalabalık, “Bırak gitsin” sloganları atarak aracın etrafını sardı ve polisler sonunda protestocuyu serbest bıraktı.

Austin'deki Teksas Üniversitesi

Austin'deki Texas Üniversitesi kampüsünde polis ve kolluk kuvvetleri çevik kuvvet ekipleriyle düzinelerce kişiyi tutukladı ve yüzlerce öğrenciyi okulun ana alanının dışına çıkmaya zorladı.

Perşembe günü, üniversite yetkilileri kampüs barikatlarını kaldırdı ve okulun ikonik saat kulesinin altındaki ana meydanda öğrencilerin ve bazı öğretim üyelerinin katılımıyla başka bir gösteri yapılmasına izin verdi. Grup ayrıca Çarşamba günkü tutuklamaları da protesto etti.

Üniversite Rektörü Jay Hartzell Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çarşamba günü tutuklanan 55 kişiden 26'sının üniversiteyle hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi.

George Washington Üniversitesi

Yaklaşık 50 George Washington Üniversitesi öğrencisi Perşembe günü üniversite arazisinde bir çadır kampı kurdu.

Washington DC merkezli okuldaki protesto, göstericilerin Filistin bayraklarını sallaması, davul çalması ve slogan atmasıyla sabaha kadar istikrarlı bir şekilde büyüdü. Günün ilerleyen saatlerinde Georgetown Üniversitesi'nden bir grup öğrenci ve profesör ayrı bir protesto yürüyüşü düzenleyerek George Washington kampüsüne yürüdü ve oradaki protestoculara katıldı.

Kampta çok sayıda polis memurunun bulunmasına rağmen ciddi bir olay yaşanmadı. Sosyal medyada çıkan haberlere göre, İsrail bayrağı sallayan İsrail yanlısı bir protestocu protestoyu geçmeye çalıştı ancak polis tarafından geri püskürtüldü.

Protestocular, üniversitenin İsrail'le tüm bağlarını kesmesini ve Filistin yanlısı önde gelen bir öğrenci grubunun uzaklaştırılmasının kaldırılmasını talep ediyor.

REKLAM

Üniversite, sahanın yanındaki binada yapılması gereken hukuk fakültesi final sınavlarını gürültü nedeniyle başka bir binaya taşıdı.

Üniversite, barışçıl gösterilere izin verildiğini ancak üniversiteyle bağlantısı olmayan kişilerin kampüste protesto yapmasına ve üniversite arazisinde gece boyunca kamp kurmasına izin verilmediğini söyledi.

Harvard Üniversitesi

Protestoları durdurmak amacıyla Harvard Üniversitesi, Pazartesi günü derslerden önce ünlü Harvard Bahçesi'nin kapılarının çoğunu kapattı ve girişe yalnızca okul kimliği olanların girmesine izin verdi.

Okul ayrıca kampüste izinsiz çadır veya masa kurulmasına karşı uyaran tabelalar astı. Bu çabalar, üniversitenin Harvard Lisans Filistin Dayanışma Komitesi'ni askıya almasına karşı düzenlenen gösterinin ardından protestocuların 14 çadırdan oluşan bir kamp kurmasını engellemedi.

Kaliforniya Eyalet Politeknik Üniversitesi, Humboldt

Kuzey Kaliforniya Üniversitesi'ndeki protestocular Pazartesi günü akademik ve idari binalara girişleri engellemek için mobilya, çadır ve zincir kullandı. Binanın girişine çevik kuvvet polisi müdahale etmeden önce protestocular “Sizden korkmuyoruz” sloganları attı.

REKLAM

Üniversite yetkilileri, eğitimin uzaktan devam edeceğini söyleyerek kampüsü bu hafta sonuna kadar kapattı. Salı günü yaptıkları açıklamada, öğrencilerin ikinci bir binayı işgal ettiğini ve üç öğrencinin tutuklandığını söylediler. Çarşamba günü yetkililer, işgal edilen binalardan birinde öğrenci olmayan kimliği belirsiz bazı kişilerin de bulunduğunu söyledi.

Perşembe günü üniversite, protestocuların kampüsteki iki binayı işgal etmeye devam ettiğini ve kampüsün Pazar gününden sonra kapalı tutulması da dahil olmak üzere acil durum planları hazırladıklarını söyledi. Gün boyunca öğretmenler protestocularla buluşarak bir çözüm üzerinde pazarlık yapmaya çalıştı.

Emerson Koleji

Boston polisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Emerson College'daki bir kampta 108 kişinin tutuklandığını söyledi. Polis, 4 polisin hafif yaralandığını açıkladı.

Salı günü yaklaşık 80 öğrenci ve diğer destekçiler Boston şehir merkezindeki kalabalık bir kampüs avlusunu işgal etti. Üniversite yetkilileri çarşamba günü öğrencileri bazı protestocuların geçiş hakkını kapatmak, yangın musluklarını kapatmak ve gürültü yasalarını ihlal etmek de dahil olmak üzere şehir kurallarını ihlal ettiği konusunda uyardı.

Okul, bazı protestocuların çadır kurduğu sokağın belediyeye ait olduğunu söyledi ve Boston polisi, kolluk kuvvetlerinin yakında müdahale edeceği konusunda uyardı. Kolej, yetkililerin bazı protestocuların “İsrail'in Yahudi destekçilerine yönelik hedefli taciz ve gözdağı” uyguladığına dair güvenilir raporlar almasının ardından kampüs polisinin öğrencilere eskort hizmeti sunduğunu söyledi.

REKLAM

New York Üniversitesi

Bu hafta başında New York Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu kampa yüzlerce protestocu katıldı. Polis Çarşamba günü 133 protestocunun tutuklandığını söyledi. Hepsinin, usulsüz davranış suçlamasıyla mahkemeye çıkarılma emriyle serbest bırakıldığını söylediler.

Emory Üniversitesi

Atlanta polisi ve Georgia kolluk kuvvetleri Emory Üniversitesi arazisindeki bir kamp alanını temizledi.

Emory sözcüsü Laura Diamond'a göre üniversite polisi, çadır kuran birkaç düzine protestocuya Perşembe sabahı erkenden ayrılma emri verdi. Associated Press'e gönderdiği bir e-postada, grubun özel okulu “hacklediği” belirtildi.

Protestocular Filistinlileri desteklemek ve Atlanta'da inşa edilen kamu güvenliği eğitim merkezine karşı sloganlar atarken, uzun bir polis memuru yaklaşık üç düzine çadırdan oluşan kamp alanını çevreledi.

Emory'nin kamu güvenliğinden sorumlu başkan yardımcısı Cheryl Elliott, Perşembe akşamı yaptığı açıklamada, 20'si üniversite camiasından olmak üzere 28 kişinin tutuklandığını söyledi.

REKLAM

kuzeybatı Üniversitesi

Northwestern Üniversitesi, Chicago dışındaki kampüsünde çadır kurulmasını yasaklamak için Perşembe sabahı öğrenci disiplin kurallarını değiştirdi.

“Barış için Yahudi Sesi” ve “Filistin'de Adalet için Eğitimciler” gibi gruplar, Evanston kampüsündeki kampın “Filistin halkına desteklerini göstermek isteyenler için güvenli bir alan” olduğunu söyledi. Öğrenciler üniversitenin İsrail bağlantılı şirketlere yaptığı yatırımların durdurulmasını istiyor.

Yale Üniversitesi

Yale Üniversitesi'ndeki protestolar, Beinecke Plaza'da birkaç gün kamp yapan 44'ü öğrenci olmak üzere 48 kişinin izinsiz girmekle suçlanıp tutuklanmasının ardından önemli ölçüde azaldı.

Connecticut merkezli okuldaki üç aylık dersler Cuma günü sona erecek ve final sınavları 2-8 Mayıs'ta yapılacak.

Moda Teknolojisi Enstitüsü

Perşembe günü düzinelerce protestocu çadır kurdu ve New York Eyalet Üniversitesi sisteminin bir parçası olan Moda Teknoloji Enstitüsü'nde bir binayı işgal etti. Binanın dışındaki diğer protestocular ise Filistin pankartları ve bayrakları taşıdı.

REKLAM

New York Şehir Koleji

Harlem'deki City College of New York'ta öğrenciler kamp kurdu. Perşembe akşamı NYPD ve kampüs güvenlik görevlileri protestocularla karşı karşıya geldi. Ancak protestocu kalabalığın el ele tutuşması ve polisin geçişini engellemesi üzerine polis memurları alkışlar arasında sahadan çekildi.

Bloomington, Indiana Üniversitesi

Polis Perşembe öğleden sonra Bloomington'daki Indiana Üniversitesi'ndeki protestoculara kalkanlar ve coplarla saldırdı ve 33 kişiyi tutukladı. Polis, kampüste kamp kurulmasının ardından tutuklamaları gerçekleştirdi.

Sosyal medyada yayınlanan videolar, protestoların tutuklamaların ardından da devam ettiğini gösteriyor.

Michigan Eyalet Üniversitesi'nin Doğu Lansing kampüsü

Perşembe sabahı erken saatlerde Michigan Eyalet Üniversitesi'nin East Lansing kampüsünde çadırlar kurulmaya başladı. Öğleden sonraya doğru yaklaşık 30 çadır kuruldu ve yaklaşık 100 öğrenci kampüs merkezinin yakınında toplandı.

Yeni Michigan Eyaleti Başkanı Kevin Guskiewicz de günün erken saatlerinde protestocularla konuşmak için sahaya uğradı.

REKLAM

Connecticut Üniversitesi

Polis, öğrencilerin Perşembe günü Connecticut Üniversitesi'nde kamp kurmasının ardından bir protestocuyu tutukladı ve çadırları dağıttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir