ABD'de kripto para kullanan dolandırıcılara operasyon

ABD yetkilileri, finans kurumları aracılığıyla 73 milyon dolardan fazla para aklayan ve fonları Tether'e (USDT) dönüştüren iki kişiyi tutukladı.

Adalet Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, 41 yaşındaki Daren Li'nin 12 Nisan'da Atlanta havaalanında tutuklandığını ve 38 yaşındaki Yicheng Zhang'ın Perşembe günü Los Angeles'ta tutuklandığını duyurdu. İkiliyi suçlayan iddianame Perşembe günü Kaliforniya'daki bir mahkemede açıklandı ve bu kişilerin plandaki rolleri ortaya çıktı.

Li, Zhang ve ortaklarının, kurbanların güvenini kazandıkları, onları büyük meblağlar yatırım yapmaya ikna ettikleri ve daha sonra fonlarla birlikte ortadan kayboldukları bir kripto dolandırıcılığından milyonları aklayan ulusötesi bir suç ağını işlettikleri iddia ediliyor.

Sanıkların, ortaklarına paravan şirketler adına ABD banka hesapları açmaları yönünde talimat verdikleri iddia ediliyor. Dolandırıcılar, mağdurları söz konusu banka hesaplarına milyonlarca dolar aktarmaya ikna etti. Bu hesaplar daha sonra yasa dışı fonları aklamak için kullanıldı.

Adalet Bakanlığı'na göre para daha sonra çeşitli yerel ve uluslararası banka hesaplarına dağıtıldı. Adalet Bakanlığı şunları söyledi:

“Dolandırıcılık planı, ABD finans kurumları aracılığıyla Bahamalar'daki banka hesaplarına 73 milyon dolardan fazla paranın aklanmasını ve bu paranın USDT veya Tether'e dönüştürülmesini içeriyordu. Plana dahil olan bir kripto para cüzdanı, 341 milyon dolardan fazla sanal varlık içeriyordu.”

Daren Li ve Yicheng Zhang uluslararası kara para aklamakla suçlanıyor. Suçlu bulunmaları halinde, her bir suç için en fazla 20 yıl hapis ve toplam 140 yıl demir parmaklıklar ardında hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.

İle ilgili: Tether dolandırıcılardan 5,2 milyon dolar ele geçirdi

Bir açıklamada, Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, kripto para dolandırıcılığının yarattığı zorlukları kabul etti ancak failleri sorumlu tuttu.

“Domuz katliamı” dolandırıcılıkları suçlular için kârlı hale geldi. Kasım 2023'te ABD Adalet Bakanlığı, 70'ten fazla ABD vatandaşını hedef alan bir gruptan 9 milyon dolara el koydu. Artan sıklığı ve ciddiyeti nedeniyle bu tür dolandırıcılıklar son aylarda yasa yapıcıları ve düzenleyicileri alarma geçirdi.

Yetkililer, piyasadaki kripto dolandırıcılıklarını ve ilgili olayları engellemek için çabalarını hızlandırdı. Yetkililerin hazırladığı yönetmeliklerden ve sektör rehberlerinden bunu görmek mümkün. Yatırımcıları koruma ve dijital varlıkları koruma çabaları memnuniyetle karşılansa da bazı hamleler sektörün gelişimini engelleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir