AB'yi keşfedin: 35 bin gence 30 günlük trenle ücretsiz Avrupa turu; Başvurular Türkiye'ye de açık

Türkiye'nin 1.467 kişilik kotasından yararlanmak için başvurular 30 Nisan'da sona eriyor. Vize masrafları program tarafından karşılanmaktadır.

REKLAM

Avrupa Komisyonu, Discover Europe (DiscoverEU) programı kapsamında gençlere Avrupa ülkelerinde ücretsiz tren yolculuğu olanağı sunmaya devam ediyor.

Türkiye’den de başvurulara açık olan programdan 18 yaş ve üzeri gençler faydalanabiliyor. Komisyon, bu yıl programdan yararlanacak kişi sayısının 35 bin olacağını açıkladı.

Avrupa'nın çeşitliliğini keşfetme, kültürel mirasını ve tarihini öğrenme ve kıtanın dört bir yanından insanlarla ilişkiler kurma fırsatı sunan Erasmus+ programının bir etkinliği olarak 2018 yılında kuruldu. başladı Programa katılım ülkeler için belirlenen kontenjanlar dahilinde kabul edilmektedir.

Bu yıl en yüksek kota ayrılan ülkeler Almanya (6 bin 104), Fransa (4 bin 946), İtalya (4 bin 364) ve İspanya (3 bin 476) oldu. Kuzey Makedonya, Lihtenştayn ve Sırbistan'a sırasıyla 16, 17 ve 18'lik kotalar ayrıldı. Türkiye'ye ayrılan kontenjan sayısı ise 1.476 olarak belirlendi.

Discover Europe nasıl çalışır?

Program kapsamında kayıtları kabul edilen katılımcılara 283,26 Euro değerinde seyahat kartı verilecek.

Kart, 1 Temmuz 2024 – 30 Eylül 2025 tarihleri ​​arasında en az 1 gün, en fazla 30 gün seyahat imkanı sunuyor. İkinci sınıf veya ekonomi sınıfı biletler için geçerli olan kartla ağırlıklı olarak trenle seyahat ediyorsunuz.

Gençlerin yasal olarak ikamet ettikleri ülkenin en yakın sınırını geçmek için kara veya deniz yoluyla 18 saatten fazla yolculuk yapmaları gerektiği durumlarda, hava yoluyla seyahat seçeneği de mevcut. değerlendirilebilir.

Bu kart yalnızca ulaşım masraflarını kapsadığından konaklama, yemek, sigorta, seyahat masrafları veya seyahatle ilgili diğer masraflar seçilen başvuru sahipleri tarafından karşılanmalıdır.

Ancak aboneliğe ek olarak katılımcılara verilen Avrupa Gençlik Kartı (EYC) sayesinde indirimlerden Bundan faydalanmak mümkündür.

Bundan kimler yararlanabilir?

Bu yılki başvurular, Erasmus+ programına katılan, 1 Temmuz 2005 (dahil) ile 30 Haziran 2006 (dahil) tarihleri ​​arasında doğan genç AB veya üçüncü ülke vatandaşlarına açıktır.

AB üyeleri dışında Erasmus+ programından yararlanan ülkeler arasında İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye yer alıyor.

Belirli şartların yerine getirilmesi halinde bu ülkelerde ikamet eden gençler de programdan faydalanabilecek.

Programı tek başınıza kullanabileceğiniz gibi 5 kişiye kadar arkadaş grubu oluşturarak da kullanabilirsiniz. Grup oluşturmak isteyen herkesin asıl katılımcının uygulama kodunu kullanması gerekmektedir.

Program vize masraflarını kapsar

Başvuru sahibinin vatandaşlığına ve planlanan seyahat programına bağlı olarak katılımcıların bir veya daha fazla vizeye ihtiyacı olabilir.

Vize konusu Devletlerin yetki alanına girdiğinde program bu konuda istisnai bir konumda değildir ancak vize hazırlık masrafları ve vizeye ilişkin zorunlu sağlık sigortası masrafları Discover Europe programı tarafından karşılanmaktadır.

Vizenin verilmesi birkaç hafta sürebileceğinden, vize başvurusunu, planladığınız seyahat tarihinden en az bir ay önce yapmanız önerilir. Seyahat başlangıç ​​tarihinden dört hafta önce veya seyahat süresinin bitiminden en az sekiz hafta önce yapılması durumunda vize gecikmesi nedeniyle yeni rezervasyon yapılamamaktadır.

Başvuru takvimi nasıl çalışıyor?

2024 kayıtları 16 Nisan'da başlıyor ve 30 Nisan'da Brüksel saatiyle 12:00'de sona eriyor.

Seçim komitesi mayıs ayında toplanacak ve sonuçları haziran ayında açıklayacak.

REKLAM

İlk seyahat tarihi 1 Temmuz'da başlayacak ve son dönüş tarihi 30 Eylül'ü geçmeyecektir.

Daha detaylı bilgi için Avrupa gençlik portalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir