Alman Deutsche Bank bu yıl 3.500 çalışanını işten çıkaracak

Deutsche Bank'ın 2023 yılı toplam karı, bir önceki yıla göre %14 düşüşle 4,9 milyar euro oldu.

REKLAM

Almanya'nın en büyük bankalarından biri olan Deutsche Bank, geçen yılın dördüncü çeyreğinde kârının %30 oranında düştüğünü bildirmesinin ardından 3.500 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

Banka daha önce personel azaltacağını açıklamış olsa da işten çıkarmalara ilişkin net bir rakam açıklanmadı.

Toplam 90 bin çalışanı bulunan Frankfurt merkezli bankadaki azalmadan özellikle yönetim, muhasebe, operasyon ve benzeri destek hizmetleri alanlarında çalışanlar etkilenecek.

Bu yıl içerisinde tamamlanması gereken işten çıkarmaların “maliyetleri düşürmek” amacıyla gerçekleştirileceğini de belirtelim.

Bu arada yatırımcılara bu yıl yapılacak geri ödemenin toplam 1,6 milyar euroya ulaşacağı ve bu ödemenin yılın ilk yarısında yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca bankanın gelir artışı beklentilerini de artırdığı belirtiliyor.

Açıklama ve söz konusu kazançlar Deutsche Bank için önemli bir dönüm noktasına geliyor.

Bankanın perakende birimi geçen yıl en büyük gelir kaynağı olarak yatırım bankasını geride bıraktı.

Ekonomik analistlere göre bu başarı, yüksek faiz oranları ve zayıflayan küresel anlaşmalar gibi avantajlardan faydalanarak önceki üç yılda kaydedilen düşüşü tersine çevirdi.

Deutsche Bank'ın 2023 yılı toplam karı, bir önceki yıla göre %14 düşüşle 4,9 milyar euro oldu.

Üç aylık kârlardaki düşüş (Ekim, Kasım, Aralık 2023), Almanya'nın en büyük bankasının yıllar süren kayıplardan sonra yakın zamanda istikrara kavuşmasından bu yana en büyük düşüş oldu.

Aynı dönemde, bankanın en büyük iş kollarından biri olan sabit gelir ve döviz operasyonlarından elde edilen gelirler, beklenen %7,5 artışa karşın %1 arttı.

Alman Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin) son açıklamasında, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde kötüleşen konut krizi ve kötüleşen krediler nedeniyle 2024 yılının banka kârları açısından “pek parlak olmayacağı” konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir