Almanya'da sosyal yardımlar: Nüfusun yarısından fazlası çalışmanın gereksiz olduğuna inanıyor

2025'ten itibaren Alman ailelere ilk çocuk için ayda 636 avro, her ek çocuk için 530 avro sosyal yardım verilecek.

REKLAM

Sosyal Yanıtlar Enstitüsü'nün (INSA) Alman Bild gazetesi için yaptığı araştırmaya göre, sosyal yardımlardaki yeni artışların ardından Almanlar kendilerine “çalışmak gerekli mi?” sorusunu sormaya başladı.

Bu hafta yapılan ankete göre Almanların yaklaşık yüzde 52'si, hükümetin işsizlik, kira ve aile yardımlarında yapmayı planladığı artış sonrasında aylık sosyal yardım ile asgari ücret arasında “çok fazla fark olmayacağını” düşünüyor ve bunun ” çalışmaya gitmeye değmez.”

1.005 kişinin katıldığı ankette görüşülenlerin yüzde 44'ü sosyal yardımların artırılmasına karşı çıkarken, kararsızların oranı da yüzde 45 oldu.

Almanya'da sosyal yardımın maliyeti ne kadar?

Almanya'da 5,5 milyondan fazla işsiz, her ay 502 avro işsizlik yardımı alıyordu. Yeni plana göre bu miktar 563 avroya çıkacak.

Bu yardımı alanların kira ve sağlık sigortası masrafları da devlet tarafından karşılanacak.

Bu artış, 2025'ten itibaren düşük gelirli ebeveynlere verilen desteğin keskin bir şekilde artmasıyla aynı zamana denk geliyor.

Ailelere ilk çocuk için ayda 636 avro, sonraki her çocuk için ise 530 avro sosyal yardım verilecek. Bu miktar şu anda çocuk başına aylık 250 Euro olarak belirlendi.

Almanya'da asgari ücret aylık 1.450 euro.

“İnsanlar çalışmaktan caydırılmamalı”

Geçen hafta temel aile ödenekleriyle ilgili bir sunumda Maliye Bakanı Christian Lindner, çocuk yardımlarının insanları çalışmaktan caydırmaması gerektiğini söyledi.

Toplumu çalışmaya teşvik etme konusunda endişeleri olduğunu kabul eden Lindner, ebeveyn işsizliğinin çocuk yoksulluğunun önemli bir nedeni olduğunu ve istihdamın bazı yardımlara erişim için bir ön koşul olacağını ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir