Apple, ChatGPT'yi Siri'ye getiriyor: iPhone'larda güvenlik riskleri olacak mı?

Apple ve OpenAI, ChatGPT'nin iPhone'larda yerel olarak çalışacağını ve herhangi bir güvenlik riskine neden olmayacağını söylese de Elon Musk aynı fikirde değil.

REKLAM

SpaceX ve Tesla'nın sahibi Amerikalı iş adamı Elon Musk'un, OpenAI'nin yapay zeka tabanlı chatbotu ChatGPT'nin Apple'ın Siri sanal asistanına entegre edileceği duyurusuna verdiği şiddetli tepkinin yankıları devam ediyor.

Apple'ın Pazartesi günü çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Dünya Çapında Geliştirici Konferansı'nda (WWDC) yaptığı duyuruyu “kabul edilemez bir güvenlik ihlali” olarak nitelendiren Musk, entegrasyonun devam etmesi halinde sahip olduğu tüm şirketlerde Apple ürünlerini yasaklayacağını duyurdu.

Musk'ın sert açıklaması ABD başta olmak üzere dünya basınında manşetlere taşınırken, ChatGPT'nin gerçekten bir güvenlik açığı oluşturup oluşturmayacağı sorusu da geniş çapta tartışıldı.

Peki ChatGPT'nin iPhone ve Mac başta olmak üzere birçok Apple ürününde kullanılabilen sanal asistan Siri'ye entegre edilmesi güvenlik riski oluşturacak mı?

Bu önemli soruyu yanıtlamadan önce tüm bu olayların geçmişine bir göz atalım.

Musk neden OpenAI'ye karşı çıktı?

Aslında Musk, San Francisco merkezli yapay zeka üreticisi OpenAI'nin kurucusu Sam Altman'a çok yakındı.

OpenAI Aralık 2015'te kâr amacı gütmeyen bir şirket olarak kurulduğunda Musk, Altman'la birlikte şirketin yönetim kurulu üyeleri arasındaydı.

Musk'la iletişiminin çok iyi olduğunu belirten Altman, “ona çok güvendiğini” ve “aralarındaki yakın bağların şirket içindeki herkesin yararına olduğunu” açıkladı.

Musk, 2018 yılında, sahibi olduğu Tesla'nın aynı zamanda ürettiği araçlarda kullanılmak üzere yapay zeka teknolojileri geliştirmesi nedeniyle “gelecekte çıkar çatışması olasılığını” öne sürerek yönetim kurulundan istifa etmişti.

Altman'a göre Musk, OpenAI'nin rakiplerinin gerisinde kaldığını ve “şirketi devralmaya” çalıştığını düşünüyordu.

Bir yıl sonra OpenAI, kâr amacı güden bir şirket olmaktan çıkıp, bir “sınır”a sahip, kâr amacı güden bir şirket haline geleceğini duyurdu.

Şirketin “kâr amaçlı ve kâr amacı gütmeyen şirket türleri arasında hibrit bir model” olarak adlandırdığı bu yapı, yatırımcılarına azami limitle de olsa getiri vaat ediyordu.

Şirketin bu yeni yapısını beğenmeyen Musk, OpenAI'nin “insanlığa hizmet etme asli görevinden saptığını” ve şirketin kuruluşunda üzerinde anlaşılan anlaşmayı ihlal ettiğini belirtti.

OpenAI'nin Musk'a yanıtı hızlı oldu. Şirket, Mart 2019'da yayınlanan açıklamasında “misyon önce gelir” ifadesini kullanmış ve “ana hedef olan genel yapay zekaya ulaşmanın ancak finansal açıdan güçlü, kar amacı gütmeyen bir yapıya sahip bir iş modeliyle mümkün olabileceğini” belirtmişti.

“Yapay Genel Zeka” (“AGI” olarak kısaltılır) olarak bilinen yapay genel zeka, halen geliştirilme aşamasında olan bir teknolojidir ve insan zekası seviyesine hatta daha da üstüne çıkacağı düşünülmektedir.

OpenAI, AGI'nin “güvenli ve faydalı bir şekilde benimsenmesi ve yaratılmasını” şirketin en önemli hedefi olarak tanımlarken Musk'a göre bu teknoloji, “doğru yönetilmediği takdirde insanlık için çok ciddi bir risk” oluşturuyor. Musk, YGZ'nin olası faydalarının farkında ve bunun “insanlığa fayda sağlamak için kullanılması gerektiğini” düşünüyor.

Musk'ın OpenAI'yi sevmemesinin ana nedenlerinden biri Microsoft'un şirkete toplam 11 milyar dolar civarında yatırım yapmış olmasıdır.

Musk'ın OpenAI'ye açtığı dava

Veri gizliliği konusunda bugüne kadar pek çok tartışmaya konu olan teknoloji devi Microsoft'un, kullanıcılarının verilerinin güvenliğine yeterince önem vermediğine inanan Musk, yaklaşık üç ay önce OpenAI'ye dava açmıştı.

REKLAM

Davada Musk, Microsoft ile yapılan yatırım anlaşmasının “OpenAI'nin kuruluş ilkelerini ateşe attığını” ve şirketin “fiili bir yan kuruluşa” dönüştüğünü söyledi.

Musk, şirketin yeni yönetim kurulunun “Microsoft'un karını artırmak için AGI geliştirdiğini” iddia ederek, “OpenAI aslında dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Microsoft'un kapalı kaynaklı bir yan kuruluşuna dönüştürüldü” dedi.

OpenAI, dünyanın en zengin insanı olan Musk'a resmi internet sitesinde yayınlanan bir metinle yanıt verdi.

“Derin hayranlık duyduğumuz birinin, daha yüksekleri hedeflememiz için bize ilham veren ama sonra başarısız olacağımızı söyleyen, rakip bir şirket kuran ve o olmadan OpenAI'de ciddi ilerleme kaydetmeye başladığımızda bize dava açan birinin bu noktaya gelmesinden üzüntü duyuyoruz.” OpenAI'nin yönetim kurulu bir açıklamada şunları söyledi. Üyeleri, Musk'un sözleşme ihlali davasının reddedilmesi için çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

OpenAI'nin “rakip şirket” olarak adlandırdığı şirket, Musk tarafından Mart 2023'te kurulan xAI'dir.

REKLAM

xAI, Musk'ın 2022 sonlarında satın aldığı ve adını “X” olarak değiştirdiği Twitter'ın Blue abonelik hizmeti kapsamında kullanıma sunulan “Grok” adlı yapay zeka destekli sohbet robotunu geliştiren şirkettir. .

Kritik Soru: ChatGPT iPhone'lar için Güvenlik Riski midir?

SpaceX ve Tesla'nın sahibi Güney Afrika kökenli Amerikalı iş adamı Musk, Pazartesi akşamı X'te yaptığı açıklamada ChatGPT'nin Siri aracılığıyla Apple ürünlerine entegrasyonunu “kabul edilemez bir güvenlik ihlali” olarak nitelendirdi.

“Apple'ın kendi yapay zekasını üretecek kadar akıllı olmadığını ancak OpenAI'nin güvenliğinizi ve gizliliğinizi koruyacağını bir şekilde garanti edebilmesinin açıkça saçma olduğunu” belirten Musk, Kaliforniyalı teknoloji devini “müşterilerine ihanet etmekle” suçladı.

Musk'un X hakkındaki gönderisi onbinlerce beğeni ve yeniden paylaşım aldı ancak X kullanıcıları hızlı bir şekilde yanıt verdi.

Musk'a verilen cevaba Apple'ın resmi sitesinden, yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için tasarlanmış bir X özelliği olan “Topluluk Notları” aracılığıyla bir bağlantı da eklendi.

REKLAM

X kullanıcılarının “yararlı” olarak nitelendirdiği topluluk notunda “Apple'ın, Apple cihazlarında yerel olarak çalışan ve yaklaşık 3 milyar parametreye sahip temel şablonlar geliştirdiği” belirtildi.

Notta ayrıca Apple'ın daha fazla bilgi işlem gerektiren görevler için “gizlilik incelemesine açık” olan Özel Bulut Bilgi İşlem teknolojisini kullandığından da bahsediliyor.

Topluluk notundaki bağlantıda Apple şunu belirtiyor: “Kullanıcılarımızın gizliliğini güçlü cihaz içi bilgi işlem ve Özel Bulut Bilişim gibi yenilikçi altyapıyla koruyoruz. “Temel modellerimizi eğitirken kullanıcılarımızın herhangi bir özel kişisel verisini veya etkileşimini kullanmıyoruz” dedi.

Ancak OpenAI, Musk'un başlattığı gizlilik tartışmasına da yanıt niteliğinde bir bildiri yayınladı ve ChatGPT'nin Apple cihazlarında “yerel olarak” çalışacağını belirtti.

Açıklamada şirket, ChatGPT'ye erişimle ilgili gizlilik korumalarının “cihazda yerleşik olarak” çalışacağını ve kullanıcılar tarafından verilen komutların “OpenAI tarafından saklanmayacağını ve kullanıcıların IP adreslerinin gizleneceğini” söyledi.

REKLAM

Buradaki kritik nokta, kullanıcıların OpenAI hesaplarına giriş yapmayı tercih etmeleri durumunda OpenAI politikalarına tabi olacaklarıdır. Bu, Apple sunuculara bağlanmadan cihazdaki kişisel verileri gerçekten işlese bile OpenAI'nin kullanıcı verilerini kendi veri merkezlerinde işleyebileceği anlamına geliyor.

Apple kullanıcıları, OpenAI'nin en gelişmiş yapay zeka çözümü olan GPT-4o'ya ChatGPT hesabı açıp cihazlarına giriş yapmadan erişebilecek ancak bazı ücretli özelliklerden mahrum kalacaklar.

OpenAI'nin son zamanlarda gizlilik konusunda çok fazla eleştiriye maruz kaldığı göz önüne alındığında, Musk'ın ChatGPT entegrasyonunun gerçekleşmesi durumunda Apple cihazlarını yasaklama tehdidi anlaşılır görünüyor ancak madalyonun bir de diğer yüzü var.

Musk'ın eleştirisi daha da önemli çünkü Apple uzun yıllardır cihazlarının kişisel veriler konusunda güvenilirliğinin ve gizliliğe verdiği önemin altını çiziyor, Apple'ın çift taraflı şifreleme teknolojileriyle defalarca gündeme gelmesine rağmen. ticari şirketler de dahil olmak üzere geliştirdiği gizlilik çözümleri.

Bunun günlük yaşamdaki en belirgin sonuçlarından biri, iOS çalıştıran iPhone'lardaki uygulamaların mikrofon, kamera ve galeriye erişime izin verilmeden çalışmasıdır.

REKLAM

Adı pek çok gizlilik tartışmasına konu olan ABD'li teknoloji devi Google'ın geliştirdiği Android'de ise durum böyle değil çünkü Google, geliştiricilere uygulamalarını Play Store uygulama mağazasında yayınlamalarına izin veriyor, böylece mikrofon almadan çalışmıyor, kamera ve diğer izinler. Apple AppStore'da bazı işlevler çalışmasa bile tüm uygulamaların kamera, mikrofon ve galeriye erişim izni vermeden çalışabilmesi gerekir.

Apple'ın 2010 yılında 200 milyon dolara satın aldığı ve daha sonra iOS'a entegre ettiği sanal asistan uygulaması, bugün neredeyse piyasaya çıktığı günkü kadar ilkel durumda.

Şirketin Siri'yi yeniden diriltme çabaları, OpenAI ile ortaklığının ardındaki ana nedenlerden biri olarak tanımlanıyor; çünkü Siri'nin mevcut sürümü en basit komutları bile algılamakta zorluk çekiyor ve kullanıcıyı sıklıkla çeşitli web sitelerine yönlendiriyor.

Apple “Gizlilik” diyor. “Gizlilik. Bu iPhone” sloganıyla güçlendirmeye çalıştığı “gizlilik bilincine sahip şirket” imajının, birçok kişinin özel fotoğraflarının yer aldığı 2014 iCloud sızıntısından sonra ikinci bir darbe alıp almayacağı henüz bilinmiyor. ünlü isimler sızdırıldı ve “Celebgate” adı altında küresel manşet oldu. Bakalım, ancak “Siri çok kötü çalışıyor çünkü Apple gizliliğe önem veriyor” argümanının artık Apple hayranları arasında bile popüler olmadığını görmek zor değil. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir