Araçların “konuşması” için milli teknoloji sokağa çıkmaya hazır.

Milli haberleşme sistemlerini ülkeye kazandırmak ve bu alanda dışa bağımlılığı en aza indirmek için çalışan ULAK İletişim, sahip olduğu yeteneklerle ülkeye yeni teknolojiler kazandırıyor.

ULAK İletişim, geliştirdiği ürünlerle araçların birbirleriyle ve çevrelerindeki altyapıyla iletişim kurmasını sağlayan V2X (Araçtan Her Şeye) teknolojisinin Türkiye'de geliştirilmesine öncülük ediyor.

Bu teknoloji, araç güvenliğini artırmayı, trafik verimliliğini artırmayı ve otonom sürüş sistemlerini desteklemeyi amaçlıyor. V2X teknolojisinin yakın gelecekte güvenilir ve kapsamlı hale gelmesi beklenirken, dünya çapında da yaygın kullanıma ulaşması bekleniyor.

Bu teknoloji sayesinde araçlar trafik ışıkları, yol inşaatları ve acil durum araçlarıyla haberleşerek çarpışmaların önlenmesi, trafik ışıklarının optimize edilmesi, yaya güvenliğinin artırılması, karbon emisyonunun azaltılması gibi birçok alanda fayda sağlayacak.

ULAK İletişim, bu teknolojinin Türkiye'de uygulanabilirliğini artırmak amacıyla birçok pilot proje yürütüyor. Akıllı ulaşım sistemleri kapsamında kullanılan V2X; Trafik yönetimi, acil servisler ve otonom araç teknolojilerine yönelik kritik çözümler sunuyor.

[Fotoğraf: AA]

Araç üreticileriyle işbirliği

ULAK İletişim, milli inovasyonu teşvik etmek amacıyla V2X teknolojisi alanında yerli ve milli ürünler geliştirmektedir. Bu kapsamda geliştirilen ürünler ulusal ve uluslararası fuarlara katılırken, Türkiye'deki araç üreticilerinin platformlarında da test edilmeye başlandı.

Yerli olarak geliştirilen V2X sistemleri, çarpışma tespiti gibi hayati fonksiyonların yanı sıra araç üzerindeki konum, hız, yakıt seviyesi, lastik basıncı, fren hassasiyeti ve anormallikler gibi pek çok veriyi de taşıyabilecek. Ayrıca geliştirilen senaryolar ile akıllı kavşak uygulamaları, acil fren durumları, hava durumu bilgileri, yol çalışmaları lokasyonları, ambulans ve benzeri öncelikli araçlarla karşılaşma, park bilgisi aktarımı gibi sıklıkla kullanılan birçok senaryo dijital ortamda canlandırılabilmektedir.

5G ve ötesi teknolojiler dünyaya yayıldıkça makineden makineye iletişim önemli bir kullanım alanı olarak ortaya çıkıyor. Hedef kilometre kare başına düşen cihaz sayısını 5G'de 1 milyondan 6G'de 10 milyona çıkarmak. Bilgi güvenliğinin ön plana çıkacağı bu dönemde milli çözümlerin geliştirilmesi ve kullanılması büyük önem taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir