Bakan Kacır: Milli Uzay Programında 10 yıllık hedefler var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Öğretmen Akademileri ve Seminerleri 2023-2024 eğitim-öğretim yılı kapanış konferansına katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Kacır, “Hedefimiz, Türkiye'nin uydularını kendi roketleriyle ve inşallah Milli Uzay Programı kapsamında kuracağımız uzay limanından uzaya göndermek” dedi. dedi. Bakan Kacır, şöyle konuştu: “Türkiye'nin Milli Uzay Programı kapsamında 10 yıllık hedefleri var, bunlardan biri de bu uydu projelerinin devamına yönelik hedefler.

İstanbul Öğretmen Akademileri ve Atölyeleri'nin 2023-2024 eğitim-öğretim yılı kapanış kurs programı, İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsmail Koyuncu, İl Milli Eğitim Müdürü Doç.Dr. Murat Mücahit Yentür, bakanlık temsilcileri ve öğretmenler hazır bulundu. Program, Öğretmen Akademileri'nin hazırladığı canlı müzik konseriyle başladı. Programda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'de teknolojik gelişme ile eğitim arasındaki ilişkiyi değerlendiren bir sunum yaptı.

“BU MİLLETİN ÇOCUKLARI GÖKYÜZÜNE TÜRKİYE İMZASINI ATIYOR”

Bakan Kacır, şunları söyledi: “2000'li yıllarda bir şey oldu. İnsansız sistemler, robot uçak diyebileceğimiz insansız hava araçları dünyada hızla yayılmaya başladı. Türkiye için insansız hava araçlarına erişim önemliydi çünkü Türkiye terörle mücadele eden bir ülkeydi. Bu millet ne zaman Türkiye'yi milli insansız hava araçlarıyla tanıştırdı ve böylece Türkiye Bayraktar'la, ANKA'yla, Akıncı'yla, Aksungur'la, Anka 2'yle, Anka 3'le, Kızılelma'yla, terörü topraklarından temizledi. Hürkuş ve Hürjet'le havacılıkta “Atak'la, Gökbey'le, beşinci milli savaş uçağı neslimiz KAAN'la göklere Türk'ün imzasını attılar” dedi.

“GELECEK NESİL TEKNOLOJİNİN LOKOMOTİFİ OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Kacır, şöyle konuştu: “TOGG 2018'de kurulmasaydı, 2011'de kurulsaydı belki Türkiye, o Amerikan markası gibi bugün rakiplerinden kat kat daha değerli bir markaya sahip olacaktı. Köprüden önceki son sürümde vagonu ilk kez yeni nesil teknolojiyle buluşturduk.” Değiliz, lokomotif olmaya çalışıyoruz. İlk defa sadece yeni nesil bir müşteri değiliz. teknolojiyi geliştirici ve üretici olmaya çalışıyoruz. Şu anda ortalama yaşımız 33 civarında. Bu anlamda biraz daha yaşlı olduğumuzu söyleyebiliriz ancak karşılaştırırsak Avrupa'da ortalama yaş 43'tür. Türkiye'nin yaşı 48'dir. Yani Avrupa'dan 10 yaş, Almanya gibi bazı ülkelerden ise 15 yaş genciz. Bu çok büyük bir fırsat ve büyük bir fırsat çünkü dünyanın her yerindeki gençler startup teknoloji ekipleri oluşturdular ve bu teknoloji startupları tarafından geliştirilen yüksek teknolojili ürünler “ve teknoloji hizmetleri değiştiriyor ve dönüştürüyor” dedi.

“YENİ NESİL UYDULAR İNŞA EDECEĞİZ”

Türkiye'nin hedefleri arasında yer alan uzay programlarına da değinen Bakan Kacır, şöyle konuştu: “Ulusal Uzay Programında Türkiye'nin 10 yıllık hedefleri var. Bunlardan biri de Türkiye'nin ihracat yapan bir uydu ülkesi olması. TÜRKSAT 6A'dan sonra.” Yeni nesil uydular inşa edeceğiz. Alçak yörüngeli uydu setlerini yerli ve milli olarak Türkiye'de üretip geliştireceğiz. Bu alan çok değişti değerli hocalarım. Uzaya 1 birim kargo göndermenin maliyeti 10 yılda neredeyse 1 birim'e düştü. Eskiden uzaya sadece 100 uydu gönderilirken, artık her yıl uzaya 2.000 uydu gönderiliyor; bunların çoğu alçak yörüngeye gönderiliyor. Yani uydu teknolojilerinde büyük bir paradigma değişimi yaşanıyor. Bu paradigma değişimini başaracağız ama hedefimiz aynı zamanda roket teknolojimizi de geliştirmek. Kendi uydularınızı kendi roketlerinizle, umarım milli girişim kapsamında kuracağımız uzay limanından uzaya gönderin. Uzay programı. Uluslararası iş birliğiyle kendi uzay limanımızı da kuracağız ve roketlerimizle uydularımızı uzay limanımızdan uzaya göndereceğiz. “İnşaallah bu gelecek çok uzak değil” dedi.

“DÜNYADA BİR UMUT IŞIĞI VARSA BU TOPRAKTADIR”

Teknolojinin insanlık yararına kullanılmasıyla ilişkisine değinen Kacır, şunları söyledi: “İsrail'in Ekim ayından bu yana yaklaşık 250 gün boyunca insanlığı soykırımı canlı izlemeye zorladığı bir dönemde yaşıyoruz ve bunu da yapıyor. Kendince yok etmeye çalıştığı toplumda var olmayan teknolojik yetenekleri kendi içinde görerek, adil bir çerçeveye sahip olmayan teknolojinin yalnızca insanlık için felakete yol açabileceğini hepimize canlı olarak gösteriyoruz. Dünya tarihinin en büyük teknolojik atılımlarından birine giren yapay zeka ile insanlık, küresel düzende en büyük atılımlardan birini yaşayacak. Tüm bu olayların farkında olan herkes için dünya, bu topraklarda yani sahip oldukları teknolojik yeteneklerde, sahip oldukları insan sermayesinde, sahip oldukları insan kaynağında, edindikleri tarihi miras tecrübesinde ve küresel düzeyde dünya çapında başarı. “Türk milletinin tarih boyunca masumlara, mazlumlara, mazlumlara elini uzatmış ve sonuçta dünyaya adaleti ve merhameti hakim kılmak için çaba sarf etmesidir.” Dünya, böyle bir dönemde Türk milletini belki de insanlığın tek umut kaynağı haline getirdi” dedi. Konuşmaların ardından Bakan Kacır'a hediye takdim edildi ve Öğretmen Akademisini bitiren öğretmenlere başarı belgeleri dağıtıldı. Program Bakan Kacır ve katılımcıların fotoğraflarıyla sona erdi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir