Baş dönmesi bir hastalık mı yoksa semptom mu? “Kristallerle oynamak” diye bir şey yoktur! – SAĞLIK

Uzmanlar, hastaların sıklıkla “Kristallerim hareket etti” ifadesini kullandığını belirtiyor. Baş dönmesinin hastanın sabit bir bakışla dünyanın döndüğünü görmesi veya denge bozuklukları yaşaması sonucu ortaya çıktığını söylüyorlar. “Baş dönmesi bir hastalık değil, bir semptomdur.” diyen KBB uzmanı Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, kulaktan gelen baş dönmesi, beyinden gelen baş dönmesi ve diğer hastalıklardan gelen baş dönmesinin bu belirtiye neden olabileceğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL'dan KBB Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, Dünya Baş Dönmesi Farkındalık Haftası kapsamında baş dönmesi konusunda bilgiler verdi.

Baş dönmesi bir hastalık değildir

Hastaların sıklıkla “Kristallerim hareket etti” ifadesini kullandığını kaydeden Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, “Ama öyle bir durum yok. Hasta rahatsızlığını ifade etmek için baş dönmesini kullanır. Gerçek baş dönmesi veya gerçek olmayan halsizlik ve hafif baş dönmesi çeşitli şekillerde ifade edilebilir. Bu durumun herhangi bir kriteri bulunmamaktadır. Bu nedenle hasta bu durumunu çeşitli yollarla doktoruna ifade eder. Hasta sabit bir bakışla dünyanın döndüğünü görüyorsa veya denge bozukluğu yaşıyorsa bu duruma baş dönmesi denir. Baş dönmesi bir hastalık değil bir semptomdur. Kulaklardan gelen baş dönmesi, beyinden gelen baş dönmesi ve diğer hastalıklardan gelen baş dönmesi bu belirtiye neden olabilir.

İlaçlar sadece baş dönmesini önlüyor

Kulaktan gelen baş dönmesiyle ilgili çeşitli teorilerin bulunduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, şöyle devam etti:

“İlk teori, iç kulaktan gelen sıvının orta kulağa akması yönünde. Bu durumlarda kulak ameliyatla açılır, muayene edilir ve akıntı varsa tedavi edilir. İkinci teori ise damar teorisidir. Yani mikrodamarlar tıkanır ve iç kulağı yeterince besleyemez, baş dönmesine neden olur. Üçüncü teori ise o bölgedeki kristallerin kaybı veya birikmesi nedeniyle baş dönmesinin tekrarlamasıdır. Bu farklı teoriler için çeşitli tedaviler vardır. Örneğin mikrovasküler bir bozukluk varsa damar genişletici ilaçlar uygulanır. Baş dönmesine karşı da bazı ilaçlar var. Ancak hastalar bu ilaçları baş dönmesi ilaçları olarak değerlendirip baş dönmesi hissettiklerinde tekrar kullanıyorlar. “Bu ilaçlar sadece baş dönmesini önler.”

Baş dönmesi çok geniş bir konudur.

KBB doktorunun öncelikle kulak zarını muayene ettiğini, herhangi bir kulak zarı sorunu yoksa işitme testi isteyeceğini anlatan Prof. Öğretim Üyesi K. Ali Rahimi, “İşitme testleri yüksek ve alçak frekanslarda işitme kaybının varlığını ölçmeye çalışır. Kalori testleri de var. Bu testler iç kulaktaki denge merkezinin sağlam olup olmadığını gösterir. Bir diğer test ise Doppler testidir. Bu test iç kulağa akan kan miktarını ölçer. İkinci olarak beyinde herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol etmek için beyin MR'ı çekilir. Bunlardan sonra kardiyoloji ön plana çıkıyor. Kalp ritmi bozuklukları baş dönmesine neden olabilir. Son olarak dahiliyeye de başvurabilirsiniz. Dahiliye doktorunuz kan testleri yapar ve baş dönmesine neden olabilecek bir durumu kontrol eder. Baş dönmesi çok geniş bir konudur. “Baş dönmesi olan kişi herhangi bir teoriye bağlı kalmadan doktora gidecek ve tetkiklerin ardından tedavi süreci başlayacaktır.” dedi.

Başınız döndüğünü hissettiğinizde hangi doktora başvurmalısınız?

“Baş dönmesi bir semptom olduğu için birden fazla nedeni olabilir.” diyen Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi sözlerini şöyle tamamladı:

“Kulak kaynaklı baş dönmesi nedeniyle en çok ziyaret edilen bölge kulak, burun ve boğazdır. İkinci olarak nörolojik baş dönmesi nedeniyle nöroloji uzmanlarına başvurulabilir. Kalbiniz düzgün çalışmıyorsa veya tansiyondan dolayı baş dönmesi yaşıyorsanız bir kardiyoloğa görünmeniz gerekebilir. Baş dönmesi birçok kan hastalığında da ortaya çıkabileceğinden dahiliyeye de başvurulabilir. Bunlar arasında tanımlanması en zor olanı çocuklarda baş dönmesidir. Baş dönmesi bir duygu olduğu için çocuklar bu durumu tam olarak ifade edemezler ve her şeye baş dönmesi adını verirler. Bu nedenle bu vakalarda çocuk nörolojisi ilk sırada yer alıyor.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir