Bitcoin (BTC) fiyatı neden düşüyor?

Bitcoin'in (BTC) fiyatı bir aydan uzun süredir rekor seviyedeki 73.800 dolardan düşüyor ve 1 Mayıs'taki performansı da farklı değil.

BTC fiyatı gün içinde %7'den fazla düşüşle Şubat ayından bu yana en düşük seviyesi olan 56.550 $ civarına geriledi. Kripto para birimi şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %23,40 düştü ve daha fazla yatırımcı muhtemelen düşüş eğilimi beklediği için piyasa duyarlılığında kar alımıyla potansiyel bir değişimin sinyalini veriyor.

FOMC Beklentileri Bitcoin'e Zarar Verdi

Yatırımcılar ABD merkez bankası Başkanı Jerome Powell'ın sonraki basın toplantısını beklerken, Bitcoin fiyatı 1 Mayıs'ta Fed'in o günün ilerleyen saatlerinde vereceği faiz kararı beklentisiyle düştü.

Powell son konuşmasında enflasyonla mücadelede devam eden mücadeleye dikkat çekti. En son ekonomik göstergeler ve 26 Nisan'da yayınlanacak güçlü istihdam raporuna ilişkin beklentiler göz önüne alındığında, kendisinin gelecekteki konuşmalarda pozisyonunu değiştirmesi pek mümkün görünmüyor.

Yüksek faiz ortamının uzun süre devam edeceği beklentisi, ABD 10 yıllık gösterge tahvil getirisini önceki günkü %4,60'tan 1 Mayıs'ta %4,69'a itti.

Bu yüksek getiriler, Bitcoin gibi kar amacı gütmeyen varlıkların çekiciliğini azalttı ve bu, bu yılın başındaki Federal Reserve toplantılarından önce görülen tutarlı piyasa tepkisini yansıtıyor.

Bitcoin ETF çıkışları devam ediyor

Riskten kaçınma eğilimi, yatırımcıların günlerdir sermayelerini çektiği Bitcoin borsa yatırım fonlarında (ETF'ler) de görülüyor.

Bu ETF'ler toplu olarak 30 Nisan itibarıyla yaklaşık 1,178 milyar dolar tuttu; bu, bir hafta önceki yerel zirve olan 1,295 milyar dolardan yaklaşık %10 düşüş gösterdi. Grayscale'in GBTC fonu, yüksek ücret yapısından dolayı söz konusu dönemde en yüksek çıkışı gördü.

Bununla birlikte, diğer Bitcoin ETF'lerine akış son zamanlarda yavaşladı ve BlackRock'un iShares Bitcoin Trust (IBIT), ABD'nin hayal kırıklığı yaratan gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ve yüksek enflasyon raporunu yayınladığı 24 Nisan'dan bu yana duruyor.

Bunun Bitcoin pazarı için “iyi bir işaret olmadığına” inanan bağımsız bir piyasa analisti Tasy, “Genel olarak BlackRock ETF, giriş açısından en tutarlı ETF'lerden biri oldu” dedi.

Uzun BTC pozisyonları çözümleniyor

Uzun pozisyonların kısa pozisyonlardan daha fazla tasfiye edilmesi, Bitcoin'in bugünkü zayıf performansını daha da kötüleştirdi.

Özellikle Bitcoin türev piyasası son 24 saatte 145,35 milyon dolar da dahil olmak üzere 166 milyon doların üzerinde tasfiyeye tanık oldu. Uzun pozisyonlar tasfiye edildiğinde, bu genellikle varlığın satılmasıyla sonuçlanır (gönüllü olarak veya komisyoncu tarafından), bu da fiyatı daha da düşürebilir.

Bitcoin'in açık pozisyonu (OI) 30 milyar dolar civarında sabitlendi, ancak 2024'teki 39,30 milyar dolarlık zirveden aşağıda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir