BM: İsrail'in Nusayrat'a saldırısında sivillerin ölmesi savaş suçu teşkil edebilir

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, İsrail ordusunun hafta sonu 4 mahkumu kurtarmak için Nusayrat'a düzenlediği hava ve kara saldırıları sonrasında sivil ölümlerinin savaş suçu sayılabileceğini açıkladı.

REKLAM

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, İsrail güçleri ile Hamas arasında hafta sonu Nuseyrat mülteci kampı ve çevresinde yaşanan yoğun silahlı çatışmalar sonrasında sivil ölümlerinin savaş suçu sayılabileceğini duyurdu.

İsrail ordusunun Nuseyrat mülteci kampına düzenlediği hava ve kara operasyonlarında aralarında çocukların da bulunduğu en az 274 Filistinli hayatını kaybetti, 4 rehine kurtarıldı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcüsü Jeremy Laurence, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde rehin tutan Filistinli militanların çevredeki sivillerin ve rehinelerin hayatlarını “daha büyük riske attığını” söyledi.

Lawrence, Cenevre'deki olağan basın toplantısında, “Her iki tarafın tüm bu eylemleri savaş suçu anlamına gelebilir” dedi. Sivillerin bir kez daha bu olaya bulaşması felakettir” diye konuştu.

Rehinelerin ve ailelerinin karşılaştığı “çileye” atıfta bulunarak, “Dört rehinenin artık özgür olduğu kesinlikle harika bir haber. Bu rehineler asla alınmamalıydı. Bu uluslararası normların ihlali.” insan hakları hukuku. Hepsinin serbest bırakılması gerekiyor.

İsrail, Hamas'a karşı savaşını, militanlarının 7 Ekim'de İsrail'in güneyine saldırması, çoğu sivil olmak üzere 1.200 kişiyi öldürmesi ve yaklaşık 250 kişiyi kaçırmasının ardından başlattı.

Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in Gazze'de Hamas'a karşı yürüttüğü savaşta 36 bin 730'dan fazla kişi hayatını kaybetti. Devam eden savaşın gıda, ilaç ve diğer malzeme tedarikini önemli ölçüde kesintiye uğratması nedeniyle Filistinliler yaygın açlıkla karşı karşıya.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) açıklamasına göre, Gazze'de temmuz ayı ortasına kadar bir milyondan fazla insanın açlık ve ölümle karşı karşıya kalması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir