Boğaziçi 'Altın Frank' Ücret Güncellemesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Boğazdan aktarmasız geçiş yapan gemilerin tarifesini 1 Temmuz itibarıyla altın frank değerine göre 5,07 dolara çıkarıyoruz. 10 bin net tonluk bir gemi 20 bin 370 dolar ödeyecek” “

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 1 Temmuz'dan itibaren Türk Boğazları'ndan aktarmasız geçiş yapan gemilerden alınan ücretlerde yeni bir güncelleme yapılacağını duyurdu. Bakan Uraloğlu, boğazdan durmadan geçen gemiler için altın frank cinsinden belirlenen oranın 5,07 dolar olacağını söyledi. Uraloğlu, şöyle konuştu: “Bu güncellemeyle ücretleri 2022 öncesine göre 6,3 kat artıracağız. Böylece devlet kasamıza döviz girişini artıracağız.” Dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazı'nı aktarmasız geçen gemilerden alınan vergilerin yeniden düzenleneceğini duyurdu. 7 Ekim 2022'de 39 yıl aradan sonra ilk kez İstanbul Boğazı'nda geçiş ücretlerini artırdıklarını hatırlatan Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu: “1 Temmuz 2024'ten itibaren Denizcilik Genel Kurulu Başkanlığımızın koordinasyonunda ilgili kurumlarla yürütülen çalışmaların ardından; Denizcilik İşleri olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla boğaz geçiş ücretleri konusunda yeni bir güncelleme getiriyoruz.” Dedi.

“FİYATLARI 5,07 DOLARA ÇIKARIYORUZ”

Boğaz geçişlerinde Montrö Boğazlar Sözleşmesi hükümlerinin geçerli olduğunu hatırlatan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Daha önce 1983'ten 7 Ekim 2022'ye kadar sabit değer üzerinden 0,80 dolar ücret alıyorduk. 7 Ekim 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bu oranlara yaptığımız güncellemeyle yaklaşık 5 kat artırarak 4,08 Dolara çıkardık. Bu ücreti 1 Temmuz 2023'te 4,42 dolara çıkardık. Şimdi 1 Temmuz 2024'ten itibaren tekrar güncelleyip 5,07 dolara çıkaracağız.” dedi.

Bakan Uraloğlu şöyle devam etti:

“1983'ten 2022'ye kadar yaklaşık 39 yıldır sabit tutulan ve güncellenmeyen oranlar vardı. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi doğrultusunda oranlar 2022 yılından itibaren her yıl güncellenmektedir. Bundan sonra güncellemeler her yıl 1 Temmuz'da devam edecektir.”

BOĞAZIN GEÇİŞİ MONTREAL BOĞAZ SÖZLEŞMESİ İLE DÜZENLENDİ

Montrö Türk Boğazı Sözleşmesi'ne göre, uğrak limanı olmaksızın Türk Boğazı'ndan geçen gemilerden sağlık muayene hizmeti, deniz feneri hizmeti ve kurtarma hizmeti olmak üzere üç kalemden ücret alındığını belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “Tarifelerin hesaplanmasında tonaj dikkate alınır. gemilerin netleri (NRT) esas alınırken, birim altının ons fiyatına endekslenir. “Altın Frank”a dayanmaktadır. açıklamayı yaptı.

ŞERİDİMİZDEN SAĞLADIĞIMIZ GELİR ARTACAK

Son fiyat güncellemesine ilişkin verilere de değinen Bakan Uraloğlu, şunları söyledi: “Net tonajı 10 bin olan bir gemiyi düşünürsek bu gemi, sezon öncesinde deniz feneri, kurtarma ve sağlık hizmetleri kalemlerine toplam 3 bin 240 dolar ödedi. İlk güncelleme 2022’de. 1 Temmuz 2024’ten sonra bu gemi toplam 20 bin 370 dolar ücret ödeyecek. Yani yapılan güncellemelerle ücretleri 2022 öncesine göre 6,3 kat artıracağız. “Topladığımız ücretlerle dünyanın en riskli dar su yollarından biri olan Türk Boğazı'nda deniz ve çevre güvenliğini artırmak için gerekli altyapı ve trafik izleme sistemlerimizi sürekli geliştiriyoruz.” söz konusu.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir