Cumhurbaşkanı Erdoğan, Miçotakis ile ortak basın toplantısında konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşıladı.

Erdoğan, ikili ve heyetler arası görüşmenin ardından Mitsotakis ile ortak basın toplantısına katılıyor.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Miçotakis'i Ankadra'da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Diyalog kanallarını açık tutmayı kabul ediyoruz. Sayın Başbakan'la çok samimi ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. İkili gündemimizdeki konuları dikkatle inceledik. Hedefimiz ikili ticaretimizi 10 milyar dolara çıkarmak.

İlişkilerimizdeki olumlu atmosferin, Yunanistan'daki Türk azınlıklarımızın ve yurttaşlarımızın haklarının güvence altına alınmasına katkı sağlamasını bekliyoruz.

“Terörle mücadele gündemimizdeydi”

Yunanistan'la terörle mücadelede birliğimiz güçleniyor. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerinin yerinin olmadığı konusunda hemfikiriz. Sorunlarımızı diyalog yoluyla çözme isteğimize güveniyoruz.

“Adada yaşanan gerçeklerden hareketle Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması önemlidir. Bu adım bölgemizin istikrarını ve barışını güçlendirecektir.

Türkiye olarak İsrail'i ateşkese zorlamak ve Filistin Devleti'nin tanınırlığını artırmak için diplomatik temaslarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Başta Batılı ülkeler olmak üzere uluslararası toplumun artık 35 binin üzerinde masum Filistinli sivilin katledilmesine karşı seslerini daha yüksek sesle yükseltmesi gerekiyor.

Ayrıntılar yakında…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir